Log in

3 kwietnia Helmut Kohl obchodziłby swoje 90 urodziny.

Helmut Kohl: Bundeskanzler, Ministerpräsident von Rheinland-Pfalz, CDU, Bundesrepublik Deutschland wikipedia.pl Helmut Kohl: Bundeskanzler, Ministerpräsident von Rheinland-Pfalz, CDU, Bundesrepublik Deutschland

W dniu dzisiejszym Helmut Kohl obchodziłby swoje 90 urodziny. Polityk i były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998. Odegrał dużą rolę w zjednoczeniu Niemiec, a także w procesie integracji europejskiej.

Dla mniejszości niemieckiej Kohl jest jednym z najważniejszych niemieckich polityków w historii. Legendarny jest jego udział w mszy pojednania w Krzyżowej, gdzie wraz z ówczesnym Premierem Polski Tadeuszem Mazowieckim dokonali gestu polsko-niemieckiego pojednania. Pod jego rządami podpisano także polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie, który jest kamieniem milowym stosunków pomiędzy dwoma krajami. Rząd Helmuta Kohla w znaczącym stopniu wspierał powstające struktury mniejszości niemieckiej i stworzył filary do dzisiaj działających stowarzyszeń.

Za swój wkład w polsko-niemieckie pojednanie kanclerz otrzymał w grudniu 2010 roku Złoty Most Dialogu – nagrodę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i samorządu województwa opolskiego. Nie mógł osobiście odebrać nagrody podczas gali na Górze Św. Anny, dlatego została mu ona przekazana w październiku 2011 w jego domu w Ludwigshafen.

 Przekazanie nagrody - Złoty Most Dialogu byłemu kanclerzowi Niemiec, 3 października 2011 r.:

doc00961320200403092915 1

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 kwiecień 2020 09:04