Log in

70 lat Landsmannschaft der Oberschlesier e.V.

4 grudnia 1950 r. w Monachium narodziła się Landsmannschaft der Oberschlesier e.V., „dziecko” skutków politycznych i terytorialnych decyzji podjętych po drugiej wojnie światowej.

„Dziecko” od początku interesowało się kulturą, historią i polityką Górnego Śląska, było bardzo przywiązane do ludzi i ich losów. Było też pełne życia i od początku wspierało swoją liczną górnośląską rodzinę i jej ponadgraniczne dziedzictwo. Droga, którą kroczyło, była kamienista i trudna. Jednak rodzina i przyjaciele zawsze mu na niej pomagali. „Dziecko” wykazywało silne cechy charakteru, ale było też istotą emocjonalną. Szczególnie uroczystości rodzinne, Oberschlesierreffen, wywoływały od czasu do czasu łzy radości.

W wieku 14 lat „dziecko” zostało „ochrzczone”. Jego „rodzice chrzestni” to piękny kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia. Dzięki jego wsparciu determinacja Landsmannschaft mogła być realizowana jeszcze skuteczniej. Potrzebowała do tego posiłków, które wkrótce nadeszły. W wieku 20 lat Landsmannschaft została „rodzicem”: w 1970 roku powstała Fundacja Haus Oberschlesien. Po 13 latach działalności powstała siedziba tej historyczno-naukowej instytucji: Państwowe Muzeum Górnośląskie w Ratingen.

Dziś oboje dorosłych już „dzieci” współpracuje, aby krzewić dalej dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska w ich wielkiej rodzinie, Europie, i w niej je zakorzeniać. W wieku odpowiednio 70 i 50 lat zarówno Landsmannschaft der Oberschlesier jak i Fundacja Haus Oberschlesien cały czas są w pełni sił – są doświadczeni, dynamiczni i innowacyjni. W tym miejscu obie te instytucje chciałyby podziękować wszystkim, którzy przez lata przyczynili się do ich powstania i stanęli po stronie górnośląskiej.

W tym duchu, Glück auf!

Tekst und zdjęcie: Christoph Martin Labaj, referent ds. kultury Landmannschaft der Oberschlesier.

Ostatnio zmieniany środa, 23 czerwiec 2021 13:07