Log in

Najlepsi z najlepszych ukoronowani

W miniony piątek w siedzibie VdG w Opolu odbyło się uroczyste wręczenie statuetek najlepszym wykonawcom w Konkursie Artysta Mniejszości Niemieckiej, którzy pobili na naszych łamach rekord zainteresowania. Fani poszczególnych wykonawców do ostatniej rundy wysyłali dziesiątki, a niektórzy setki kuponów.

Wielu też skarżyło się, że w trakcie trwania konkursowej rywalizacji w sieci brakowało naszej gazety, ale warto było. Dzięki temu bowiem poznaliśmy najpopularniejszych, najbardziej lubianych, a może nawet najbardziej kochanych artystów Mniejszości Niemieckiej, bo na wielu kuponach często malowano serduszka, pojawiały się też wierszyki i miłe słowa w stylu: „Kochamy Was”, „Zawsze z Wami”, „Jesteście najlepsi” itd. Finalnie w szerokim gronie solistów, duetów, zespołów i orkiestr mniejszości niemieckiej najlepsi okazali się: Karolina Trela, która triumfowała w gronie solistów, Proskauer Echo, które okazało się najlepsze w rywalizacji duetów oraz Heimatklang, absolutny champion w wśród chórów.

Konkurs jak trampolina

Triumf, jaki odniosła niezwykle uzdolniona, młoda i jak się okazało – bardzo lubiana solistka Karolina Trela nie dziwi. Jej fanklub jest nie tylko bardzo liczny, ale też zgrany, sprawiając, że wokalistka z Rozwadzy okazała się nie do pobicia, choć miała znakomitą konkurencję z najdalszych zakątków Górnego Śląska, a nawet z München w postaci wielkiej gwiazdy szlagierów, jakim jest Toby. W tej edycji nikt nie był w stanie pokonać Karoliny Treli, ale jak można było tego dokonać, skoro co kilka dni na adres redakcji przysyłano od 460 do nawet 800 kuponów! „To, co się stało, jest cudowne, marzyłam o tym! Jestem dumna, tak jak dumni ze mnie są moi fani, rodzina, syn. Dziękuję! To jest niesamowite. Tym bardziej, że konkurowałam z fantastycznymi artystami!” – powiedziała Karolina Trela i dodała: „Triumf w tym Konkursie jest dla mnie »trampoliną« do kolejnych sukcesów. Dzięki wygranej w tym konkursie mam możliwość nagrania swojej pierwszej płyty!”

Die beste Solistin: Karolina Trela

Nieprzemijająca sława

W podobnym tonie możemy podsumować to wszystko, co działo się wokół najsłynniejszego duetu artystów Mniejszości Niemieckiej – Proskauer Echo, który tworzą Klaudia i Henryk Lakwa. Proskauer Echo zdecydowanie zwyciężyło rywalizację o miano najlepszego duetu, co świadczy nie tylko o ogromnej popularności tego zespołu, ale i jego nieprzemijającej sławie. Jest to też wyzwaniem dla tego zespołu, bo najwyraźniej fanów artystów z Prószkowa wciąż przybywa i czekają oni na nowe płyty, przeboje i teledyski: „Wszystkim fanom, którzy tak gremialnie wysyłali głosy na Proskauer Echo, wysyłając setki kuponów, dzięki czemu zgromadziliśmy ponad 45.000 głosów, pragniemy z całego serca powiedzieć: Dziękujemy bardzo” – powiedział Henryk Lawa.

Das beste Duo: Proskauer Echo

Z kolei pierwsze miejsce w klasyfikacji chórów zajął Heimatklang z Kłodnicy, który w swojej kategorii pozbawił wszelkich złudzeń konkurentów, udowadniając, że nie tylko pięknie śpiewają, ale też wiedzą, jak zadbać o swój wizerunek i, co za tym idzie – popularność. Można rzec: profesjonaliści w każdym calu...

Der beste Chor: Heimatklang

Tekst: Krzysztof Świerc, Wochenblatt.pl
Zdjęcia: Marie Baumgarten

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 marzec 2021 13:24