Logo
Wydrukuj tę stronę

"Akt dobrosąsiedzki" - konferencja naukowa

W imieniu Fundacji Konrada Adenauera oraz wszystkich partnerów serdecznie zapraszamy na konferencję organizowaną w ramach obchodów 30-lecia podpisania Traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy (tzw. „Duży” Traktat) jest jednym z kamieni węgielnych, budujących pozycję Polski w Europie po upadku systemu komunistycznego. Dzięki stworzonym przez niego uregulowaniom sąsiedztwo polsko-niemieckie wypełnione zostało treścią intensywnych relacji politycznych i gospodarczych oraz siecią powiązań społecznych. W połowie pierwszej dekady XXI w. sąsiedztwo zostało dodatkowo wsparte dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dobre relacje polsko-niemieckie stały się w wysokim stopniu „odporne” na zawirowania polityczne oraz na próby wykorzystania starych resentymentów dla doraźnych celów politycznych. Świadczy to o rzeczywistym dorobku ostatnich trzydziestu lat, jak i o znaczeniu Traktatu.

Celem konferencji, w której – obok świadków wydarzeń, głównych negocjatorów Traktatu – wezmą udział specjaliści: historycy, politolodzy, prawnicy i literaturo- znawcy, jest przypomnienie genezy Traktatu, zwrócenie uwagi na jego implementację oraz refleksja nad jego aktualnym znaczeniem. Konferencja jest trzecim z cyklu spotkań naukowych, poświęconych najważniejszym polsko-niemieckim umowom, do których zawarcia doszło w drugiej połowie XX w.


Data: czwartek, 17 czerwca 2021, godz. 11.45 - 15.30
Tłumaczenie symultaniczne język polski i niemiecki.
Miejsce: Zoom-webinarium
Meeting ID: 965 7050 2125, Passcode: 767105

W ramach konferencji pod redakcją prof. Jana Barcza i prof. Krzysztofa Ruchniewicza została przygotowana i wydana w języku polskim i niemieckim publikacja pt. "Akt dobrosąsiedzki. 30 lat polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie o przyjaznej współpracy". Publikacji w obu językach udostępinona będzie od 17 czerwca na stronie www.kas.pl. Organizatorzy dysponują również pojedynczymi drukowanymi egzemplarzami.  

Ostatnio zmieniany wtorek, 15 czerwiec 2021 11:06
© 2017 Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen. Alle Rechte vorbehalten. Entworfen von VdG