Log in

Ucieczka, wypędzenie, pojednanie - nowe centrum dokumentacyjne w Berlinie

Foto: Bernard Gaida Foto: Bernard Gaida

21 czerwca 2021 r. w Berlinie otwarto Centrum Dokumentacyjne Ucieczka, wypędzenie, pojednanie, upamiętniające los Niemców, którzy w wyniku II wojny światowej musieli opuścić ojczyznę.

Centrum Dokumentacyjne, będące wynikiem wieloletnich prac i starannych przygotowań, ma na celu nie tylko podanie danych liczbowych, ale także zachowanie i pokazanie relacji świadków wydarzeń i pamiątek z nimi związanych. W ten sposób odwiedzający mają lepiej zrozumieć poczucie utraty wysiedleńców i głębiej się im przyjrzeć.

"Dla niemieckich uchodźców, przesiedleńców i niemieckich repatriantów oraz ich stowarzyszeń Centrum Dokumentacji Ucieczka, wypędzenie, pojednanie jest najważniejszym z brakujących elementów w krajobrazie pamięci i pamięci stolicy”, wyjaśnił przewodniczący Związku Wypędzonych, Bernd Fabritius.

Na wystawie nie pominięto przyczyn wypędzeń. „Narodowy socjalizm przyniósł terror Europie i światu; bez popełnionego przez Niemcy w ramach narodowego socjalizmu Shoah i bez rozpętanej przez Niemcy II wojny światowej nie doszedłby do tego" − podkreśliła Angela Merkel w swoim przemówieniu.

"Pamięć potrzebuje przestrzeni dla informacji i dialogu" – kontynuowała Angela Merkel. Centrum Dokumentacyjne spełnia to zadanie, będąc jednocześnie miejscem nauki i pamięci: z wystawą stałą, biblioteką, archiwum naocznych świadków i z pokojem ciszy.

Centrum Dokumentacyjne zajmuje się również tematem wydaleń w szerszym kontekście: odnosi się do losów ludzi, którzy również zostali wydaleni ze swoich domów gdzie indziej, jak na przykład z terytoriów byłej Jugosławii lub z Wietnamu. "Poruszono ważny rozdział historii i miejmy nadzieję, że będzie on znowu żywy; szczególnie po to, by mówić prawdę ze wszystkich stron, wspierać właściwe pojednanie i zapewnić lepszą przyszłość" − powiedział Bernard Gaida, przewodniczący VdG w Polsce.

Jednak na wystawie zabrakło głosu mniejszości niemieckich: "Poza nielicznymi wyjątkami los Niemców, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, został przedstawiony tylko powierzchownie", dodał Bernard Gaida. "Z punktu widzenia mniejszości mogę jednak powiedzieć, że aby pokazać los tych, którzy pozostali w ojczyźnie, potrzebne byłyby jeszcze jedno Centrum lub dodatkowa wystawa. Tylko wtedy luka historyczna zostanie naprawdę zapełniona" − podsumował.

Centrum Dokumentacji Ucieczka, wypędzenie, pojednanie znajduje się przy ul. Stresemannstraße 90 w Berlinie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zwiedzający proszeni są o rezerwację terminów w internetowym systemie rezerwacyjnym.

Relacja z otwarcia Centrum Dokumentacyjnego: 


Media

Ostatnio zmieniany piątek, 25 czerwiec 2021 14:58