Log in
Video
Bogna Piter
210

Schlesien Journal 19.01.2021

Dziś w rozmowie z przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń społeczno-kulturalnych w Polsce, Bernardem Gaidą, relacjonujemy plany na nowy rok 2021. Porozmawiamy o możliwościach, jakie przed mie... read more..

VdG
Bogna Piter
124

Publikacja z okazji 15-lecia Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych

W 2020 roku minęło 15 lat od uchwalenia Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Przy tej okazji we współpracy z przedstawicielami mniejszości, ekspertami i naukowcam... read more..

Polityka
Bogna Piter
145

List gratulacyjny do nowo wybranego przewodniczącego CDU

„Wspólnie ponosimy odpowiedzialność za utrzymanie naszej spójnej kultury, tradycji i tożsamości oraz przekazanie jej naszym potomkom. (…) Zamierza Pan poprowadzić CDU, by była kuźnią idei, aby zachowa... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
141

Tydzień Filmu Niemieckiego 2021

20 listopada 2020 r. miała odbyć się jubileuszowa – 20. Edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego w kinach w całej Polsce. Niestety sytuacja pandemiczna zmusiła organizatorów do szukania alternatywnych rozwi read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
173

Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej 2021

Od 2010 roku w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej, upamiętniający ofiary powojennych obozów pracy na Górnym Śląsku. Aby pamięć o ofiarach tych wydarzeń p... read more..

Projekty
Anna Hermasz
131

Trwa rekrutacja do drugiej edycji Projektu "Deutsch AG"!

Od dnia 1 lutego 2021r. rusza kolejna edycja projektu "Deutsch AG" dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Zgłaszać mogą się szkoły lub gminy. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest licz... read more..

Polityka
Bogna Piter
122

Wybrano nowego przewodniczącego partii CDU

Od 16 stycznia 2021 niemiecka partia CDU ma nowego przewodniczącego. Jest nim Armin Laschet, premier Nadrenii-Północnej Westfalii. Polityk chce kontynuować linię wyznaczoną przez Angelę Merkel. Przes... read more..

Polityka
Bogna Piter
770

Rewolucja się nie dokonała. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie inicjatywy Minority Safepack

Zainicjowana przez FUEN (Federal Union European Nationalities) Europejska Inicjatywa Minority Safepack (MSPI), której celem było podniesienie części kompetencji w zakresie praw mniejszości narodowych ... read more..

Polityka
Bogna Piter
134

Komisja Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych obraduje w sprawie Narodowego Spisu Powszechnego 2021

13 stycznia 2021 odbyło się pierwsze spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych (KWRiMNE). Pośród omawianych tematów znalazły się m.in. stan przygotowań do zaplanowanego na read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
153

POSZUKIWANI ANIMATORZY KULTURY DO PROJEKTU LERNRAUM.PL

Niemieckie Towarzystwo Oświatowe poszukuje animatorów kultury do projektu „LernRAUM.pl”. „LernRAUM.pl” to innowacyjny projekt mniejszości niemieckiej. Ponieważ uczymy się przez całe życie, projekt „L... read more..

Video
Bogna Piter
182

Schlesien Journal 12.01.2021

Głogówek to małe miasteczko w województwie opolskim; zapraszamy na wspólne odkrywanie jego historii i architektury. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wydał materiały dyd... read more..

Blogi
Bernard Gaida
304

Pamięć ofiar musi być jedynym celem

Kiedy obserwowałem starania niemieckich inicjatorów idei, by w Berlinie powstał pomnik poświęcony polskim ofiarom czasu okupacji, przewidywałem, że może on stać się kością niezgody. Mimo pandemii udał... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
177

Oferta pracy

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Media w Opoluposzukuje pracownika na stanowisko: specjalista ds. marketingu i sprzedaży. Do zadań na stanowisku będzie m. i... read more..

Projekty
Bogna Piter
137

Projekt „Podróż literacka po Śląsku” w 2020 roku

W roku 2020 w Polsko-Niemieckim Centrum Bibliotek, Mediów i Badań Naukowych im. Josepha von Eichendorffa w Opolu odbyła się, skierowana do szkół podstawowych, kolejna edycja projektu „Podróż literacka... read more..

Video
Bogna Piter
95

Schlesien Journal 05.01.2021

Z końcem II wojny światowej wielu pozostających w Polsce Niemców było przetrzymywanych w obozach pracy. Jednym z nich był dawny obóz przejściowy w Jaworznie na Śląsku, po zakończeniu wojny przekształc... read more..

Video
Bogna Piter
77

Schlesien Journal 29.12.2020

Dziś podsumujemy rok 2020. Opowiemy o ważniejszych projektach i inicjatywach mniejszości niemieckiej w mijającym roku. Poza tym podsumowanie kończącego się projektu Niemieckiego Towarzystwa Oświatoweg... read more..

Video
Bogna Piter
73

Schlesien Journal 22.12.2020

Dziś w programie pieczenie świątecznych pierników według starych niemieckich przepisów, spisanych przez mieszkankę opolskich Sławic. Jej syn Paweł Przybyła i Monika Wittek z DFK Żelazna wypróbują dwa ... read more..

Video
Bogna Piter
70

Schlesien Journal 15.12.2020

Dziś w programie rozmowa z pochodzącą z Białej na Górnym Śląsku piosenkarką, Andreą Rischką, o wyjątkowym dla artystów z mniejszości niemieckiej roku 2020. Poza tym zapraszamy na wystawę pt. „Obcy haj... read more..

Video
Bogna Piter
66

Schlesien Journal 08.12.2020

Dziś w naszym cyklu „Miasta i ludzie” przybliżymy historię Zabrza - miasta, którego największą siłą napędową stanowiły górnictwo, hutnictwo i kolej. Ponadto relacja ze spotkania z świadkami czasu w St... read more..

Video
Bogna Piter
73

Schlesien Journal 01.12.2020

Tym razem udajemy się do Wrocławia - razem z Maćkiem Wlazło, autora bloga "Beard of Breslau", odkrywamy niemieckie ślady dawnego miasta. Informujemy też o nowej wystawie wędrownej: "Mniejszość Niemiec... read more..

Video
Bogna Piter
64

Schlesien Journal 24.11.2020

Dziś przedstawimy parafię ewangelicko-augsburską w Opolu. Opowie nam o niej jej proboszcz ksiądz Wojciech Pracki. Ponadto relacja z Dnia Żałoby w opolskiej katedrze, który zorganizował Związek Niemiec... read more..

Video
Bogna Piter
62

Schlesien Journal 17.11.2020

W naszej serii „Miasta i ludzie” tym razem odwiedzamy Olesno. To małe miasteczko kryje w sobie ciekawą historię i wiele ciekawych miejsc. Wyjątkowym zabytkiem Olesna są dwa drewniane kościoły o konstr... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
166

Zaproszenie do przesyłania tekstów konkursowych - Nagroda Roberta Schumana 2021

Wiosną 2021 r. zostaną wręczone nagrody im. Roberta Schumanna. Rozdzielone zostaną one pośród autorów oryginalnych tekstów, które - w oparciu o Deklarację Roberta Schumana z 9 maja 1950 r. - proponują... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
152

Wezwanie FUEN do wsparcia mieszkańców Chorwacji po trzęsieniach ziemi

Jako członek Federalistycznej Unii Europejskich Grup Narodowościowych VDG w Polsce przyłącza się do apelu o wsparcie mieszkańcom chorwackich wsi, które ucierpiały podczas ciężkiego trzęsienia ziemi. ... read more..

Blogi
Bernard Gaida
253

Przesłanie z Rzymu

Jesteśmy przyzwyczajeni, że okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku to czas wypełniony orędziami i przemówieniami. Od wielu już lat sam też zwracam się z Listem noworocznym do Niemców mieszkających w Po... read more..


VdG
Bernard Gaida
262

List noworoczny: „Raz wybrawszy, codziennie wybierać muszę”. Św. Augustyn

Aktywni i dumni ze swego pochodzenia Drodzy rodacy, członkowie wspólnoty Niemców w Polsce, nasi sympatycy i przyjaciele, zwracam się do Was jako prezydent VdG w Polsce już tradycyjnie z okazji Nowe... read more..

VdG
Anna Scześniok
198

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Szanowni Państwo, Radosnych, spokojnych oraz błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, a w nadchodzącym Nowym Roku dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, cierpliwości i wytrwałości w realizacji planów. ... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
278

Pasterki w języku niemieckim!

Pasterki stanową stałą część każdej Wigilii. W niektórych kościołach na Śląsku Opolskim pasterki odprawiane są również w języku niemieckim. Ze względu na pandemię ograniczone zostały miejsca w kościel... read more..

Oświata
Anna Hermasz
194

Rok 2020 dobiega końca, a wraz z nim pierwsza edycja projektu Deutsch AG

Rok 2020 dobiega końca, a wraz z nim pierwsza edycja projektu Deutsch AG. Cieszymy się, że pomimo pandemii wzięło w nim udział 200 grup. 1500 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych rozpoczęło doda... read more..

Wyników 1 - 30 z 5047