Log in
Wydarzenia
Anna Hermasz
37

Pielgrzymka Mniejszości Niemieckiej do Barda Śląskiego

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w pielgrzymce mniejszości niemieckiej do Barda Śląskiego, która odbędzie się już 12 l read more..

Projekty
Anna Hermasz
32

Ostatnie miejsca w dodatkowym naborze do Niemieckich Klubach Malucha!

Do 14.08.2020 r. koła DFK, które chciałyby od września umożliwić dzieciom naukę języka niemieckiego poprzez zabawę w ramach „Niemieckiego Klubu Malucha” mają ostatnią szansę, żeby się zgłosić! Zajęci... read more..

Blogi
Bernard Gaida
145

Zadbać o wolność

Można powiedzieć, że kampania wyborcza ma swoje prawa.  Musi przecież dopuszczać z jednej strony prezentacje własnych poglądów, a z drugiej strony krytykę kontrkandydata.  Ale czy może dopus... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
91

Zgłoszenia do konkursu SUPERSTAR zostają wydłużone do 10.07.2020!

Termin zgłoszeń do konkursu SUPERSTAR został przedłużony do 10.07.2020!  Od 6 maja 2020 można przesyłać swoje zgłoszenia do udziału w Konkursie Piosenki Niemieckiej SUPERSTAR, organizowanym prze... read more..

Polityka
Anna Hermasz
431

Apel Zarządu Związku dot. II tury wyborów prezydenckich w Polsce

W najbliższą niedzielę odbędzie się II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Ze względu na powagę sytuacji Zarząd Związku Niemieckich Stowarzyszeń apeluje i zachęca, w tym społeczność mniejszości niemi... read more..

Video
Anna Hermasz
79

Schlesien Journal 30.06.2020

Dziś odwiedzimy Bogacicę koło Kluczborka w której powstało muzeum „Chatka Starzików”. Muzeum powstało z inicjatywy pań ze stowarzyszenia „Bogatalanta”. Wiceprzewodniczący Bundestagu Thomas Opp read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
119

Build Yourself Online Training 10-11. Juli 2020

Sehr geehrte Damen und Herren, wir möchten Sie gerne darauf aufmerksam machen, dass am kommenden Freitag und Samstag (10-11. Juli 2020) das erstes Online Training Build Yourself veranstalte... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
106

Jugendzeit - dołącz do nas!

W dniach od 8 do 16 sierpnia 2020 r. w Turawie odbędzię się "Jugendzeit" ZNSSK w Polsce. Program skierowany jest dla młodzieży z dobrą znajomością języka niemieckiego. Podczas pobytu będą mieli możliw... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
62

Nowy Przewodniczący Związku!

5 lipca 2020 roku, odbyło się doroczne spotkanie i wybory do organów Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Rzeczypospolitej Polskiej. Delegaci, a także goście i widzowie w pierwszej kolejności d... read more..

Projekty
Adam Kubik
168

Mini-Miasto 2020. Projekt Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae

Po raz kolejny powstało Mini-Miasto w opolskiej Raszowej (wprawdzie z zachowaniem obostrzeń oraz w ograniczonym zakresie).  Bramy miasta, których przekroczenie możliwe było z zachowaniem procedu... read more..

Polityka
Anna Hermasz
71

„Razem wzmocnijmy Europę”

Ambasada Niemiec: Informacja Prasowa nr 16/2020 „Razem wzmocnijmy Europę” „Za sprawą pandemii COVID-19 Unia Europejska staje w obliczu historycznego wyzwania. Podczas niemieckiej prezydencji w Radzi... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
101

Lato z Bilingua

Serdecznie zapraszamy do udziału w kampanii „Lato z Bilingua”. Czekamy na Was w poniedziałki od 10:00 do 12:00 i we wtorki od 14:00 do 16:00. Oferujemy animacje językowe dla dzieci w wieku od 6 do 13 ... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
90

Wybory do Zarządu BJDM!

Zgodnie z uchwałą Zarządu w dniu 15 maja 2020 powołano Komisję ds. Delegatów. W dniu wczorajszym, 21 maja 2020, Komisja podjęła decyzję o terminach Spotkań Wyborczych Zarządów Kół Terenowych Województ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
109

Zaproszenie na rozpoczęcie prezydencji Niemiec w Radzie EU

W dniu 1 lipca 2020 r. o godz. 15.00 odbędzie się wydarzenie z okazji rozpoczęcia prezydecji Niemiec w Razie EU. Serdecznie zapraszamy na wirtualne wydarzenie, które mogą Państwo śledzić na stron... read more..

Oświata
Adam Kubik
218

Nazwy przedmiotów szkolnych podtrzymujących poczucie tożsamości narodowej uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej wypowiedziało się w kwestii związanej z dopuszczalnym nazewnictwem na świadectwach przedmiotów szkolnych podtrzymujących poczucie tożsamości narodowej uczniów: Język... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
278

Spotkanie Thomasa Oppermanna z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej w Polsce!

24 czerwca 2020 r. Wiceprezydent Bundestagu, Thomas Oppermann spotkał się po raz pierwszy z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej w Polsce w siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno- read more..

Video
Anna Hermasz
120

Schlesien Journal 23.06.2020

Kim był Franz Pawlar? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje politolog i historyk Leszek Jodliński. Porter Franza Pawlara. Mniejszość Niemiecka w województwie śląskim złożyła hołd ofiarom obozu Zgoda w Św... read more..

Blogi
Bernard Gaida
258

Tante Lilo

Śmierć nigdy nie przychodzi w porę. Poznałem Tante Lilo jako mieszkankę enerdowskiego Karl-Marx-Stadt. Prawdziwa Saksonka, była żoną najstarszego brata mojej mamy, Georga. Mogli się spotkać, ponieważ ... read more..

Polityka
Anna Hermasz
158

Thomas Oppermann z wizytą w Opolu!

Thomas Oppermann, członek i wiceprzewodniczący Bundestagu przebywa w tym tygodniu z wizytą na Ṡląsku. Po pobycie w ciągu ostatnich dwóch dni we Wrocławiu i w Legnicy dzisiejszym punktem programu ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
419

Kamień węgielny pod Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce w Opolu

Po 10 latach od pojawienia się podczas obrad Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu idei  o utworzeniu miejsca, w którym zostanie zaprezentowana historia niemieckiej społeczności i  zapisa... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
147

OSTATNIE DNI NABORU NA STYPENDIUM IM. JOHANNA KROLLA

Uwaga! Ostatnia szansa, aby zgłosić się do Programu Funduszu Stypendialnego Fundacji Rozwoju Śląska 2020 im. Johanna Krolla.Stypendium jest przeznaczone dla dzieci i młodzieży do dwudziestego szóstego... read more..

Oświata
Anna Hermasz
2755

Rekrutacja do projektu „Deutsch AG” została przedłużona!

Karta zgłoszenia szkoły do udziału w projekcie: Karta Zgłoszenia Szkoły - Deutsch AG Zgłoszenie udziału dziecka: Zgłoszenie udziału dziecka - Deutsch AG Kontakt do koordynatorów regionalny... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
507

Mini Miasto – Kinderspielstadt 2020

W dniach 29 czerwca - 03 lipca 2020 r.  (nowy termin)  odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego obozu letniego - Mini Miasto – Kinderspielstadt. Projekt organizo... read more..

Oświata
Adam Kubik
604

Oficjalne pismo MEN ws. wpisów na świadectwie

W dniu 19 czerwca 2020 r. otrzymaliśmy oficjalne pismo w sprawie wpisów na świadectwie dot. przedmiotów: język mniejszości niemieckiej, historia i kultura niemieckiej mniejszości narodowej, geografia ... read more..

Oświata
Adam Kubik
3703

Wpisy na świadectwie

Uczniowie realizujący zajęcia języka mniejszości oraz przedmiot historia i kultura, geografia Niemiec otrzymują wpis z tych zajęć na swoim świadectwie szkolnym. Wpisu takiego dokonuje się za... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
221

ZNAMY JUŻ ZWYCIĘZCÓW XXVI KONKURSU RECYTATORSKIEGO “MŁODZIEŻ RECYTUJE POEZJĘ”

To już dziś! Znamy już zwycięzców XXVI Konkursu recytatorskiego “Jugend trägt Gedichte vor / Młodzież recytuje poezję”. Do 22 maja uczniowie szkół podstawowych i średnich mogli wysyłać swoje zgłoszeni... read more..

Video
Anna Hermasz
372

Schlesien Journal 16.06.2020

Heute bei Schlesien Journal: Journalist Dawid Smolorz berichtet über die wechselhafte Geschichte der Stadt Gleiwitz.... read more..

Projekty
Anna Hermasz
140

Konkurs dla nauczycieli w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej

Szanowni Państwo,  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Goethego z Krakowa ogłaszają konkurs dla nauczycieli historii, języka niemieckiego oraz języka niemieckiego jako języka mni... read more..

Blogi
Bernard Gaida
406

Problemy z tolerancją

Jeśli komuś się wydawało, że panująca pandemia poszerzy przestrzeń tolerancji, to się wyraźnie pomylił. Zamieszki antyrasistowskie w USA, obalane pomniki w Wielkiej Brytanii i ostatnio w Niemczech, sp... read more..


Wyników 1 - 30 z 4901