Log in
Wydarzenia
Anna Hermasz
31

XXV Seminarium Śląskie ONLINE

XXV Seminarium Śląskie rozpocznie się już we wtorek 27 października o godz. 15.00. Tegoroczny temat to „Rok 1945 w Europie Środkowo-Wschodniej”. Każdego dnia Seminarium pochylać się będziemy nad innym... read more..

VdG
Bernard Gaida
774

Informacja!

W związku z pojawieniem się w mediach prób zdyskredytowania całej społeczności należącej do mniejszości niemieckiej w Polsce informujemy, że Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku decyzją 51 Zebran... read more..

Wydarzenia
Anna Scześniok
54

Thomas Oppermann zmarł nagle

Thomas Oppermann, wiceprzewodniczący Bundestagu, zmarł nagle. Niedawno przedstawiciele Związku mieli zaszczyt powitać p. Oppermanna w opolskiej siedzibie VdG (Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczn... read more..

Młodzież
Patryk Lisek
88

Koncert „Wenn Jugend singt” - Transmisja Online

Szanowni Państwo, Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do wzięcia udziału w organizowanym przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, koncercie muzycznym o tytule „ read more..

Blogi
Bernard Gaida
369

Pascal a druga fala pandemii

W filozofii znany jest zakład Pascala, który uznał, że skoro rozumem nie da się udowodnić istnienia Boga ani tego, że On nie istnieje, rozsądnie jest założyć, że istnieje. W ten sposób będziemy żyli d... read more..

Wydarzenia
Anna Durecka
79

Renata Zajączkowska - „Ich bin unglaublich dankbar”

Am Dienstag wurde in Breslau der Edith-Stein-Preis verliehen. Jedes Jahr wird der Preis von einem Ehrenausschuss der Breslauer Edith-Stein-Gesellschaft vergeben. In diesem Jahr ging die Auszeichnung u... read more..

VdG
Patryk Lisek
89

9 obrada zarządu ZNSSK w Polsce

Dziś (16.10.2020) obraduje zarząd Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. W porządku obrad znajduje się m.in. dyskusja o projektach VdG na rok 2021, które są finansowane ze ś... read more..

Video
Patryk Lisek
128

Schlesien Journal 13 10 2020

W województwie opolskim rozpoczęły się Dni Kultury Niemieckiej. Potrwają do końca października. TSKN na Śląsku Opolskim przygotował dla uczestników bogaty program kulturalny. Zaproszenie na wystawę hi... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
134

Tutaj możecie sobie mieszkać

Życie Niemców w powojennej Polsce było głównym tematem wykładów i dyskusji podczas konferencji Związku Niemieckich Stowarzyszeń, która odbyła się w miniony weekend na Górze św. Anny. Oprócz mówców ze ... read more..

Blogi
Bernard Gaida
808

Koniec pewnej historii

Lokalny historyk Dobrodzienia zapisał z dziejów miasta: „W 1893 roku królowa Carola darowała miastu Dobrodzień 40 000 marek na budowę szpitala. (…) Życzeniem królowej było, aby posługę w szpitalu... read more..

VdG
Anna Hermasz
233

Delegaci Związku przyjęli ważne rezolucje

Podczas 51 Zjazdu Delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń, który odbył się 9 października 2020 r. na Górze Św. Anny delegaci Związku podjęli bardzo ważne decyzje. Oprócz sprawozdania z działalności... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
61

30 Jahre SKGD – Ausstellung in Oppeln

Heute (13.10.) wurde die Fotoausstellung „30 Jahre Deutsche Minderheit im Oppelner Schlesien“ in der Oppelner Fußgängerzone, ul. Krakowska, eröffnet. An prominenter Stelle zeigt die Sozial-Kulturelle ... read more..

VdG
Anna Hermasz
158

Związek otrzymał słowa podziękowania za społeczne zaangażowanie na rzecz ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej

W ubiegły piątek odbyło się 51. Zjazd Delegatów ZNSSK na Górze Św. Anny. Wśród licznych delegatów i gości został omówiony miniony rok 2019 oraz zostały ustalone plany na przyszłość. Ponadto zostały pr... read more..

VdG
Patryk Lisek
186

51 Zjazd Delegatów ZNSSK w Polsce

  Dzisiaj na Górze Św. Anny odbywa się 51 Zjazd Delegatów Związku Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Podczas Zjazdu podsumowano rok 2019, jak również przedstawiono plany na kolejny ro read more..

Wydarzenia
Anna Durecka
319

„Tutaj możecie sobie mieszkać”

Na swoją doroczną konferencję, tym razem pod hasłem „Tutaj możecie sobie mieszkać”, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprasza od 9 do 11 października na Górę św. Anny. ... read more..

Media
Patryk Lisek
146

Informacja prasowa - deutschemedien.pl

Portal mediów mniejszości niemieckiej w Polsce już jest!! Oficjalny start 9 października 2020 roku o godz. 12:00. Bądźcie z nami na: www.deutschemedien.pl Na portalu znajdą Państwo informacje o medi... read more..

Polityka
Patryk Lisek
142

Jubileuszowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Warszawie

7 października 2020 r. W Warszawie odbywa się uroczyste posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Z racji na jubileuszu charakter posiedzenia, wręczono wszystkim członk... read more..

Blogi
Bernard Gaida
203

Nowe otwarcie w Dreźnie

W sobotę świętowaliśmy Dzień Jedności Niemieckiej, który zastał mnie w Dreźnie. To miasto, które z moją rodziną podobnie jak z tysiącami innych śląskich rodzin związane jest tragicznie. 75 lat temu na... read more..

Media
Patryk Lisek
113

„LERNRAUM.PL” – PROJEKT INNY NIŻ WSZYSTKIE

„LernRAUM.pl” to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby swobodnie używać języka niemieckiego w życiu codziennym. Tutaj nikt nie patrzy na błędy czy akcent. Liczy się to, żeby mówić... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
165

Zmarł Gerhard Krause

30 września w wieku 82 lat zmarł Gerhard Krause. Urodził się w Więcborku na Pomorzu. Studiował we Wrocławiu, był germanistą, uczył języka niemieckiego w szczecińskich szkołach. Był też współzałożyciel... read more..

Video
Anna Hermasz
188

Schlesien Journal 29.09.2020

Lars Kawczyk, młody poeta ze Stolarzowic, który swoje wiersze pisze w języku angielskim i niemieckim. Właśnie wydał niemieckojęzyczny tomik poezji. Wspomnienie Joachima Niemanna, długoletniego dyrekto... read more..

Blogi
Bernard Gaida
234

Przełamywanie zastoju?

Mam nadzieję, że jeśli dzisiaj wspomnę o zbliżającym się jubileuszu 15 lat polskiej „Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”, a jednocześnie przypomnę o inicjatywie ... read more..

VdG
Patryk Lisek
6128

ZNSSK w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko konsultant ds. oświaty

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko  konsultant ds. oświaty Do zadań na stanowisku będzie m in. należało: - gromadzenie oraz ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
135

Szkolenie dla Struktur Mniejszości Niemieckiej. „ABC dotacji samorządowych”

Szanowni Państwo, Drodzy działacze Struktur Mniejszości Narodowej, Koła DFK są podstawową jednostką realizującą projekty edukacyjno-kulturalne dla społeczności lokalnej i swoich członków. Bezintereso... read more..

Polityka
Patryk Lisek
193

Ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven: Nie chcę oceniać mojego ojca - artykuł RP.pl

Ojciec był przekonany, że Hitler uzna go za dezertera - mówi Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec w Polsce. Polska miesiącami zwlekała z wydaniem zgody na pełnienie pańskiej misji w W... read more..

Video
Patryk Lisek
231

Schlesien Journal 22 09 2020

Dziś w programie rozmowa z nowym przewodniczącym Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce Oskarem Zgoniną. Ponadto zaproszenie na wystawę nt. wojny prusko-francuskiej do Pyskowic oraz relacj... read more..

Blogi
Bernard Gaida
522

Młodzież

Wczoraj (21.09.) miałem przyjemność brać udział w powołaniu do życia nowego koła terenowego ZMMN, czyli młodzieżowej organizacji mniejszości niemieckiej, w Rybniku. Było to jedno z najmilszych zaprosz... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
148

Akademia Młodych Liderów MN

Akademia Młodych Liderów MN to szkolenie organizowane przez Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej we współpracy z Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno- Kulturalnych w Polsce. Projekt jest skiero... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
126

Koncert chóru kameralnego Capella Cracoviensis z Krakowa

Szanowni Państwo, Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zaprasza na koncert chóru kameralnego Capella Cracoviensis z Krakowa, który odbędzie się przy ruinach pałacu w Łubowicach, w ... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
367

Zmarł Joachim Niemann

16.09.2020 zmarł w wieku 89 lat Joachim Niemann długoletni i były dyrektor biura Związku. Jego niestrudzone zaangażowanie w pracę i aktywność dla mniejszości niemieckiej nie miało granic. Począwszy read more..

Wyników 1 - 30 z 4980