Log in
Młodzież
Bogna Piter
175

Warsztaty dla młodzieży - już niebawem!

Jeszcze tylko do 5 sierpnia można zgłaszać się do udziału w wakacyjnych warsztatach dla młodzieży mniejszości niemieckiej. Warsztaty, które odbędą się w Turawie, trwać będą w dniach 22-26 sierpnia 20... read more..

NSP 2021
Bogna Piter
690

Narodowy Spis Powszechny: Jeszcze tylko dwa miesiące!

Do końca Narodowego Spisu Powszechnego zostały już zaledwie dwa miesiące. Możliwość dokonania spisu - czy to samodzielnego za pomocą dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego aplikacji, czy ... read more..

Video
Bogna Piter
47

Schlesien Journal 27.07.2021

Tym razem w audycji Schlesien Journal m.in.: W Dobrodzieniu od 2017 młodzież z Grupy Jugend Aktiv angażuje się dla społeczności lokalnej Wspomnienie o ofiarach Tragedii Górnośląskiej w Kosorowicac... read more..

Polityka
Bogna Piter
318

Kolejny raport NIK o podtrzymywaniu tożsamości mniejszości narodowych i etnicznych

21 lipca Najwyższa Izba Kontroli opublikowała siódmy już raport o realizacji zadań dotyczących podtrzymywania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz społecznoś... read more..

Blogi
Bernard Gaida
240

Ozdoba nie wie, kogo reprezentuje Galla

W poniedziałkowy poranek przy piciu pierwszej kawy poruszyła mnie informacja, że „Sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, a przeciwko głosował m.in. poseł Mniejszości Niemieckiej, Platforma O... read more..

Młodzież
Bogna Piter
58

Wakacje z Jugendpunkt. Opole!

Nie masz planów na kolejny miesiąc wakacji? Nudzisz się w domu i nie masz co robić? To dobry moment, by przyjść i zobaczyć jak działa Jugendpunkt Opole!  Sierpień będzie niesamowitym miesiącem w... read more..

Video
Bogna Piter
58

Schlesien Journal 20.07.2021

Tym razem w audycji Schlesien Journal m.in.: rozmowa z Martinem Lippą, przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w województwie śląskim, o postanowieniach zawartych podczas zebrani... read more..

Regiony
Bogna Piter
736

Mniejszości znowu na scenie

Ani lipcowa fala upałów i groźnych burz, ani aktualna sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżowały tegorocznych planów związanych z realizacją sztandarowego projektu OSMN – Dnia Mniejszości Narodowych i... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
267

W trudnym czasie jesteśmy przy was

Wielka fala, która przeszła przez Niemcy w ostatnich dniach już przeszła, jednak usuwanie szkód - nie tylko materialnych - jakie spowodowała, trwać będzie jeszcze przez długi czas. Związek Niemie... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
228

30 lat NTKS - Urodziny Niemców we Wrocławiu

W piątkowy wieczór, 16 lipca, Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne we Wrocławiu obchodziło jubileusz 30-lecia istnienia. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, ale także z racji pięknej pogody... read more..

Blogi
Bernard Gaida
281

Flut u bliskich

Zupełnie niedawno przeżywaliśmy pożar we wsi zamieszkanej przez Słowaków, którzy utracili swoje domy. Ogłoszono zbiórkę pieniężną na pomoc dla nich. Angażujemy się zawsze, gdy naszym bliskim dzieje si... read more..

Młodzież
Beata Sordon
287

Istnieją miejsca oraz są ludzie, do których chcemy wracać

Czasem tylko odległość stanowi jedyną przeszkodę w powtórnym spotkaniu, jednakże wspólne inicjatywy jednoczą ludzi nie zważając na czas, wiek i miejsce. Ocalić od zapomnienia to znaczy pokazać światu... read more..

Informacje
Bogna Piter
1430

Niszczycielska powódź w Niemczech

Ekstremalne opady deszczu w Niemczech, w części Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynatu, doprowadziły do niszczycielskich powodzi. Dotychczas zginęło ponad 150 osób, a tysiące straciło cały... read more..

Młodzież
Bogna Piter
206

Konkurs: Pokaż nam swój heimat

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wydał publikację pt. „Górny Śląsk. Atlas dla dzieci”. Korzystając z okazji Wochenblatt.pl, gazeta Niemców w Polsce, wspólnie z DWPN i sponsorem, firmą Smuda Consultin... read more..

Polityka
Bogna Piter
321

Niepokojąca wypowiedź ministra

4 lipca 2021 r., w wypowiedzi dla wiadomości TVP Info, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się przeciwko nauczaniu śląskiej historii Śląska. W swoich słowach stwierdził, że należ... read more..

Video
Bogna Piter
135

Schlesien Journal 13.07.2021

Tym razem w Schlesien Journal: Bajka "Trzy piórka" była tegorocznym tematem przewodnim cyklu bajkowych nocy Relacja z uroczystości upamiętniających zakończenie walk roku 1921 na Górze Świętej Anny... read more..

Blogi
Bernard Gaida
452

Przypomniany post

„Nie chcemy was tutaj” to tytuł posta, jaki 2 maja w mediach społecznościowych opublikował Lucjan Dzumla, który to post spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i rozchodził się po internecie w szybkim... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
394

Pielgrzymka mniejszości niemieckiej do Barda: "Pielęgnowana kultura to zawsze dobro"

W niedzielę, 11 lipca, odbyła się w Bardzie kolejna w tym roku pielgrzymka mniejszości niemieckiej. Z różnych zakątków Śląska przyjechały grupy mniejszości niemieckiej, by wspólnie modlić się w b... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
596

Nazwy i granice etniczne (Sławomir Łodziński)

Ukazała się publikacja "Nazwy i granice etniczne. Dodatkowe nazwy miejscowości w językach mniejszości w Polsce" autorstwa dra hab. Sławomira Łodzińskiego: Temat książki to realizacja praw mniejszoś... read more..

VdG
Bogna Piter
479

"Niemieckie serca" – film o początkach mniejszości niemieckiej w Polsce

"Niemieckie serca" to film produkcji Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, zrealizowany w ramach obchodów 30-lecia istnienia ZNSSK i opowiadający o początkach mniejszości n read more..

Projekty
Bogna Piter
266

Lernraum.pl - wydarzenia w lipcu

Polecamy serdecznie lipcowe wydarzenia w ramach projektu LernRAUM.pl:  „Nasz Pan Tadeusz“ – Tadeusz Różewicz jako poeta i człowiek. Z okazji 100. urodzin (12 lipca, 16:30-20:30), Arkadia Hohe... read more..

Video
Bogna Piter
152

Schlesien Journal 6.07.2021

Tym razem w audycji "Schlesien Journal": Miasto dzieci "Mini miasto - Klein Raschau", projekt stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, kolejny raz otworzyło swoje bramy dla najmłodszych; 26 czerwca 20... read more..

Video
Bogna Piter
134

Schlesien Journal 29.07.2021

Tym razem w audycji Schlesien Journal: W Świętochłowicach powstał Komitet Społeczny Budowy Pomnika Ofiar Obozu Zgoda w Świętochłowicach. Pomysł budowy pomnika powstał już w latach 90-tych, jednak d... read more..

Młodzież
Bogna Piter
257

Stypendium ifa: staż hospitacyjny 2021

Program stażowy ifa to wspierający program kwalifikacyjny w zakresie zarządzania kulturą, edukacji młodzieży i mediów, skierowany do pracowników i wolontariuszy organizacji, stowarzyszeń i redakcji mn... read more..

Blogi
Bernard Gaida
529

Siła mitów

Już w 2019 r. wezwaliśmy w rezolucji VdG polskich polityków do uczczenia po 100 latach postaw obydwu stron górnośląskiego konfliktu i pomimo nieobecności zapraszanych polityków konsekwentnie kładliśmy... read more..

Młodzież
Bogna Piter
357

Ocalić od zapomnienia

Dziś o istnieniu Zalesina świadczą tylko nieliczne fundamenty domów i stary cmentarz ewangelicki. Mimo że cmentarz już przed laty stał się ponownie widoczny dzięki zaangażowaniu miejscowych historyków... read more..

Młodzież
Bogna Piter
182

Podróżne stypendium medialne ifa

Instytut Stosunków Zagranicznych ifa rozpisuje podróżne stypendium medialne dla członków mniejszości niemieckiej. Dzięki stypendium podróżnemu w mediach społecznościowych, które skierowany jest do mł... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
643

"Pochylając głowy uczcimy ich wszystkich"

5 lipca, w setną rocznicę zakończenia działań zbrojnych roku 1921, odbyły się na Górze Świętej Anny uroczystości upamiętniające. "Dzisiaj, w tej eucharystii, prosimy o pokój i zgodę, jedność i od... read more..

Blogi
Bernard Gaida
291

Śmierć za piosenkę

Wczoraj (27 czerwca) w Bytomiu odbyła się premiera filmu „Beuthen 1945. Tragiczne dzieciństwo na Górnym Śląsku”. Film zrealizowany przez DFK Beuthen jest w istocie zapisem rozmów ze świadkami czasu, k... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
474

Upamiętnienie ofiar roku 1921

W roku 2021 mija 100 lat od wydarzeń na Górnym Śląsku. Dzień 5 lipca 2021, rocznicę zakończenia walk, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce pragnie uczcić uroczystościa... read more..

Wyników 1 - 30 z 5253