Log in
Wydarzenia
Anna Hermasz
61

Wracamy do kościołów

Szanowni Państwo, dotychczas ze względu na przepisy bezpieczeństwa, dotyczące pandemii w kościele mogła przebywać ograniczona liczba osób, w związku z czym prosiliśmy Państwa o uprzednie powiadomieni... read more..

Oświata
Anna Hermasz
33

Konkurs dla uczniów: „Deine Gedichte und Lieder - deutsche Traditionen neu interpretiert“

Szanowni Państwo, Niemieckie Towarzystwo Oświatowe Opole ogłasza konkurs dla uczniów: „Deine Gedichte und Lieder - deutsche Traditionen neu interpretiert“ Aby wziąć udział w konkursie Niemieckiego T... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
56

Deutschlandstreffen der Schlesier 25.-27. Juni 2021 im Kongresszentrum Hannover

Download: Z - PM - Nr.03 2020 - LS - Bundeslandsmannschaft.pdf   Quelle: Schlesiervereine in Oberbayern; Vorankündigung - Schlesiertreffen 2021 in Hannover read more..

Video
Anna Hermasz
72

Schlesien Journal 26.05.2020

Sytuacja rolników w czasie pandemii. Rolnicy Związku Śląskich Rolników opowiadają o swoich problemach i wysokich cenach za artykuły spożywcze w sklepach. Jerzy Farys, historyk który opisał historię sw... read more..

Blogi
Bernard Gaida
149

Historia zatoczyła koło

Na temat piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój”, jej genezy i nieoczekiwanych skutków powiedziono już zapewne wszystko. Również ja należałem dziesiątki lat do słuchaczy Trójki. Zacząłem jej słuchać w... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
191

Transmisja na żywo "pielgrzymki" Mniejszości Narodowych i Etnicznych - 7 czerwca 2020 r.

Jak co roku, w pierwszą niedzielę czerwca odbywała się pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych, która oficjalnie na Górze Świętej Anny rozpoczynała ciąg pielgrzymek do Barda Śląskiego, Wambier... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
179

Pismo Przewodniczącego ZNSSK w Polsce dot. tablicy dwujęzycznej w gminie Komprachcice

21 maja br.Pan Bernard Gaida, Przewodniczącego Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wysłał pismo oraz zdjęcie do Wójta gminy Komprachcice, Pana Leonarda Pietruszka dotycząc... read more..

Video
Anna Hermasz
177

Schlesien Journal 19.05.2020

Jak radzą sobie opolscy przedsiębiorcy w czasach epidemii koronawisrusa. Co się zmieniło, z jakimi trudnościami walczą. Niemieckojęzyczne nabożeństwa majowe w Gogolinie odbywają się już od 30 lat. Czł... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
150

Kolejna godzina konsultacji telefonicznej z Pełnomocnikiem rządu RFN

Pandemia COVID19 nie ustępuję. Nadal jest wiele odwoływanych wydarzeń z życia publicznego. W związku z tym Pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców ofe... read more..

Blogi
Bernard Gaida
441

Czujemy się zranieni

Te słowa piszę w dniu, kiedy pomimo pandemii w całej Polsce usiłuje się jak najgodniej upamiętnić Jana Pawła II, który urodził się dokładnie przed stu laty. A chcąc odnieść się do hejtu przeciw Ślązak... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
190

REAGUJMY PRZECIWKO HEJTOWI W INTERNECIE!

Od dwóch dni pod informacjami przygotowanymi przez TVP o wniosku radnej Mniejszości Niemieckiej w gminie Jemielnica dot. oznakowania budynku urzędu gminy Jemielnica również tablicami informacyjnymi w ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
442

Ważna informacja dot. dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa!

Utrata ważności dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa (Staatsangehörigkeitsausweis) nie oznacza utraty obywatelstwa niemieckiego! Przy składaniu wniosku o wydanie paszportu lub dowodu os... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
162

Pressemitteilung. Geschichte des Zweiten Weltkrieges umfassend aufarbeiten

Pressemitteilung Berlin, 14. Mai 2020 Pols: Geschichte des Zweiten Weltkrieges umfassend aufarbeiten AfD will Opfer-Mythos wiederbeleben Der Deutsche Bundestag debattiert am heutigen Donnerstag de... read more..

Video
Anna Hermasz
189

Schlesien Journal 12.05.2020

W naszym cyklu „Miasta oraz ludzie” przedstawimy dzisiaj historię Prudnika i jego mieszkańców. Poza tym zaproszenie dla dzieci i młodzieży do udziału w niemieckojęzycznym konkursie recytatorskim „Młod... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
173

Herbstakademie vom 26. - 30. Oktober 2020 in Berlin für 20 Student*innen

Sehr geehrte Damen und Herren, wie schon die Jahre zuvor, organisiert die Deutsche Gesellschaft e. V. mit Unterstützung der Bundesstiftung für Aufarbeitung eine Herbstakademie für Studierende aus dem... read more..

Ich liebe die Sprache
Anna Hermasz
254

Poesie der deutschen Minderheit - Eva Maria Jakubek

Diesmal möchten wir Ihnen ein paar Gedichte in deutscher Sprache von Eva Maria Jakubek, die aus ihrem Gedichtband "Schenkt mir keine Orchideen..." stammen, vorstellen. Eva Maria Jakubek, ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
635

Stanowisko Zarządu ZNSSK w Polsce z okazji 75 rocznicy zakończenia wojny

75 lat temu, 8 maja 2020 zakończyła się II wojna światowa w Europie, aby upamiętnić ten dzień Zarząd Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wyraził swoje stanowisko z ok... read more..

Oświata
Anna Hermasz
178

Stanowisko PRACOWNIK BIUROWY / ASYSTENT/KA

Przy Niemieckim Towarzystwie Oświatowym rusza nowy projekt „LernRAUM.pl”. Głównym celem projektu jest doskonalenie umiejętności językowych uczestników projektu i motywowanie ich do codziennego mówieni... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
244

AGDM in der FUEN - Aufruf der Beauftragten der Länder

In diesen Tagen erinnert sich Europa an das Ende des Zweiten Weltkriegs und gedenkt in Stille der unzähligen Opfer des schrecklichen Weltkriegs. Die Arbeitsgemeinschaft Deutscher Minderheiten (AGDM) s... read more..

Video
Anna Hermasz
255

Schlesien Journal 05.05.2020

Dzisiaj w programie rozmowa z Zuzanną Donath-Kasiurą, zastępcą dyrektora biura TSKN na Śląsku Opolskim na temat pracy Towarzystwa w czasie pandemii. Portret zegarmistrza z Nakła koło Tarnowskich Gór F... read more..

Blogi
Bernard Gaida
365

Radosne i tragiczne rocznice

Początek maja jak co roku obfituje w rocznice. Ich nawał jest tak wielki, że niektórzy się w nich wręcz gubią. O jednych zapomnieli, z innymi przesadzili, a jeszcze innych przynajmniej nie przemyśleli... read more..

Ich liebe die Sprache
Anna Hermasz
314

Poesie der deutschen Minderheit - Adelheid Sklepinski

W ramach akcji #ZostanWDomu pragniemy Państwu zaprezentować kilka tekstów w języku niemieckim Adelheid Sklepinski, pochodzących z tomu wierszy "Gedichte, die das Leben schrieb". Adelheid&nbs... read more..

Oświata
Anna Hermasz
212

Pismo MEN dot. kwalifikacji do nauczania j. mniejszości w klasach I-III

W związku z docierającymi do nas w ostatnim czasie sygnałami ze strony dyrektorów szkół, odnośnie kwestionowania przez Kuratorium Oświaty kwalifikacji nauczycieli nauczania języka niemieckiego, jako j... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
207

NOWA KUŹNIA MŁODYCH LIDERÓW – AKADEMIA

Dom Współpracy Polsno-Niemieckiej przygotował świetny projekt!  akaDeMIa jest skierowana do młodych dorosłych, członków mniejszości niemieckiej, między 20, a 35 rokiem życia.Jedynymi wy read more..

Video
Anna Hermasz
318

Schlesien Journal 28.04.2020

Głogówek to małe miasteczko w województwie opolskim, zapraszamy na wspólne odkrywanie jego historii i architektury. ZNSSK w Polsce wydał nową publikację: Dzieci oraz młodzież Mniejszości Niemieckiej. ... read more..

Blogi
Bernard Gaida
570

Kraj po 10 maja

Od kilku tygodni staram się usilnie unikać tematów politycznych, ale nie do końca można. Niedawno pisałem, że polskie wiadomości, które zawsze miały skłonności do zaściankowości i niedostrzegania prob... read more..

Ich liebe die Sprache
Anna Hermasz
396

Poesie der deutschen Minderheit - Ingeborg Odelga

Dzisiaj pragniemy Państwu zaprezentować wiersze autorstwa Ingeborg Odelga.Ingeborg Odelga urodziła się w 1926 r. w Prószkowie, gdzie - z przerwami - mieszka do tej pory. W 1940 roku wyjechała do ... read more..

Video
Anna Hermasz
368

Schlesien Journal 21.04.2020

Gazeta Niemców w Polsce Wochenblatt.pl obchodzi swoje 30-te urodziny. Odwiedziliśmy redakcję w Opolu. Wspomnienie księdza Georga Hertla, opolskiego duszpasterza uznanego przez Konferencję Episkopatu N... read more..

Blogi
Bernard Gaida
620

Wspomnienie Leppicha

Kilka dni temu przez przypadek dowiedziałem się, że 16 kwietnia przed 105 laty w Raciborzu urodził się o. Johannes Leppich. Nawet jeśli dziś wielu nic już o nim nie wie, należał on jednak swego czasu ... read more..

Ich liebe die Sprache
Anna Hermasz
654

Poesie der deutschen Minderheit - Stefan Pioskowik

Als Kind Oberschlesiens fühlte ich ein Bedürfnis sowie eine Art Verpflichtung, meine dichterische Erzählung über dieses Land und seine Leute fortzusetzen. - dr Stefan Pioskowik Z cyklu poezji mn... read more..

Wyników 1 - 30 z 4859