Log in
Polityka
Bogna Piter
15

Głos w sprawie obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego

8 kwietnia 2021 przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Bernard Gaida, w związku ze zbliżającymi się obchodami 100. rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze Ś... read more..

Media
Bogna Piter
49

O duszpasterstwie mniejszości niemieckiej

Wyjątkowym gościem czwartkowej „Rozmowy dnia” w radiu Fara 14 kwietnia 2021 r., był  ks. André Schmeierem z archidiecezji warmińskiej, który w rozmowie z ks. Damianem Nogą opo... read more..

Regiony
Bogna Piter
633

Gdańscy Niemcy współtworzą kulturę w Gdańsku

Wszyscy goście naszego prastarego hanzeatyckiego miasta oraz jego mieszkańcy znają dawny barbakan – oddział Muzeum Gdańska – Muzeum Bursztynu. Adres ten jednak już niedługo przejdzie do historii. Od ... read more..

Młodzież
Bogna Piter
71

Konkurs Piosenki Niemieckiej SuperStar

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim organizuje, skierowany dla dzieci i młodzieży, Konkurs Piosenki Niemieckiej. Konkurs, po raz pierwszy zorganizowany po raz p... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
93

Konkurs Sto lat temu na Śląsku / Vor 100 Jahren in Oberschlesien

W 2021 mija setna rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku i trzeciego powstania śląskiego – wydarzeń, które na wiele dziesięcioleci zdecydowały o obliczu regionu. Z tej okazji Centrum Badań Mniejszości N... read more..

Blogi
Bernard Gaida
400

In Memoriam

Jeszcze wczoraj (12.04.) zastanawiałem się nad tym, o czym napisać dzisiejszą kolumnę. Czy o tym, że pięknie wydrukowane plakaty VdG ośmielające do szczerego zadeklarowania narodowości niemieckiej w N... read more..

VdG
Bogna Piter
68

„Mam tutaj pewną wątpliwość“ - wspomnienie o Krzysztofie Szymczyku

Wczoraj, 14 kwietnia, dotarła do nas informacja o śmierci wieloletniego korektora Wochenblatt.pl, Krzysztofa Szymczyka. "Wochenblatt.pl, a wcześniej »Schlesisches Wochenblatt« bez korekty polskich te... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
794

Rok 1921 na Górnym Śląsku – przegląd wydarzeń i publikacji

Na rok 2021 przypada 100. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku. O wydarzeniach sprzed wieku przypominają debaty, wystawa, film dokumentalny i publikacje: WYDARZENIA:  Wystawa specjalnaOrganiz... read more..

Polityka
Bogna Piter
157

"Jesteśmy wielojęzyczni." Nowa ustawa o językach regionalnych we Francji

Francuski parlament zatwierdził ustawę o ochronie języków regionalnych. Nowe prawo wprowadza m.in. możliwość nauczania immersyjnego oraz dwujęzycznego oznakowania w przestrzeni publicznej. Ustawa zo... read more..

Video
Bogna Piter
146

Schlesien Journal 6.4.2021

Wielkanoc bez pisanek? - Nigdy! Patryk Blania z Obrowca od najwcześniejszego dzieciństwa fascynuje się sztuką drapania jaj. W wywiadzie ujawnia nam największy błąd początkującego. Ponadto parafia... read more..

Historia
Bogna Piter
978

"Faszination Klöppeln" - film o tradycji koronki klockowej

Koronka klockowa jest techniką rękodzieła, w której koronki wykonywane są za pomocą przeważnie drewnianych wrzecion, na które nawijana jest przędza. Technika ta jest znana w Niemczech od XVI wieku. P... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
118

2. okrągły stół online: “projekty cyfrowe”

W czwartek 15 kwietnia 2021 w godzinach 16:00-18:00 Niemieckie Towarzystwo Oświatowe razem z ifa organizuje spotkanie w formie online na temat: “Praca nad projektami cyfrowymi oraz projekty onlin... read more..

Media
Bogna Piter
110

Portrety kobiet: Doris Stempowska i zamek Książ w Wałbrzychu

(...) "Doris urodziła się w 1935 roku w Książu, w kompleksie stajni książęcych. Jej ojciec pracował jako trener koni wierzchowych i uczył synów księcia jazdy konnej. Gdy stajnie zostały upaństwowione, read more..

Projekty
Bogna Piter
143

Kwiecień w LernRAUM.pl

Gotowa już jest lista kwietniowych wydarzeń na LernRAUM.pl! Prezentuje się ona następująco:   „O tym, jak mało brakowało, by Racibórz, Głubczyce i Głuchołazy stały się po II wojnie świato... read more..

Blogi
Bernard Gaida
351

Wielkanocne tradycje

Chyba żaden czas w ciągu roku nie jest tak bardzo wypełniony tradycjami jak Wielkanoc. Niosą one z sobą treść religijną, związaną ze zmartwychwstaniem Jezusa, poprzedzającą je męką i ukrzyżowaniem, ja... read more..

Polityka
Bogna Piter
155

Podziękowania od Armina Lascheta, nowego przewodniczącego CDU

„Musimy brać świat tak, jaki jest - aby był lepszy. Cieszymy się z wszelkiego wsparcia na tej drodze.” Podziękowania od Armina Lascheta, nowego przewodniczącego CDU, za skierowany do niego list gratu... read more..

Regiony
Bogna Piter
1523

Wirtualna wystawa wielkanocna Związku Śląskich Kobiet Wiejskich

Tradycja uczy nas, że szczęście to konto w dobrym banku, zręczny kucharz i dobre trawienie. Między tymi trzema elementami warto jeszcze poszukać czasu na chwilę zamyślenia. O przemijalności, odnowi... read more..

Regiony
Bogna Piter
1475

Odszedł Edmund Tessmer

Odszedł Edmund Tessmer, wieloletni działacz mniejszości niemieckiej w Nowym Mieście Lubawskim, zaangażowany w działalność społeczną i kulturalną, pasjonat historii dawnego powiatu lubawskiego i sporto... read more..

VdG
Bogna Piter
338

Życzenia Wielkanocne

Ich bin die Auferstehungund ich bin das Leben.Wer an mich glaubt,der wird leben,selbst wenn er stirbt.(Joh. 11,25)   Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymydużo zdrowia, spokoju oraz Błogosławieńs... read more..

Video
Bogna Piter
143

Schlesien Journal 30.03.2021

W najnowszej audycji Schlesien Journal najważniejsze informacje o rozpoczynającym się dziś Narodowym Spisie Ludności. Ponadto informacje o projekcie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, który przy... read more..

Blogi
Bernard Gaida
281

Narodowy Spis Ludności a godność

W tym tygodniu zaczyna się Volkszählung 2021/NSP 2021. Jeśli na Facebooku otworzycie tę stronę, to znajdziecie argumenty i ludzi z całej Polski, dla których jest jasne, że podają w spisie powszechnym ... read more..

NSP 2021
Bernard Gaida
1294

Przemowa przewodniczącego VdG Bernarda Gaidy z okazji Narodowego Spisu Powszechnego 2021

Drodzy rodacy, członkowie niemieckiej wspólnoty w Polsce i wszyscy, którzy się z nią utożsamiają Rozpoczyna się tradycyjny już Narodowy Spis Powszechny, który obejmie wszystkich zamieszkujących w P... read more..

Polityka
Bogna Piter
262

Głos TSKN w sprawie pomnika bohaterów Powstań Śląskich w Opolu

W odpowiedzi na uchwałę rady miasta Opola o budowie pomnika bohaterów Powstań Śląskich zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim opublikował oficjalne stanowisko w tej spraw... read more..

Praca
Bogna Piter
182

Oferta pracy: koordynator regionalny

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce z siedzibą w Opolu poszukuje osoby na stanowisko: Koordynator regionalny Związku na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego Op... read more..

NSP 2021
Bogna Piter
1330

"Zjednoczona w różnorodności" - NSP 2021 już niebawem

Motto Unii Europejskiej "Zjednoczona w różnorodności" wyraża, że Europejczycy różnych kultur, tradycji i języków wzbogacają cały kontynent. Tak samo możemy odnieść te słowa do zamieszkujących Polskę m... read more..

Video
Bogna Piter
163

Schlesien Journal 23.03.2021

Dokładnie 100 lat temu, 20 marca 1921 roku, odbył się plebiscyt na Górnym Śląsku. Dlaczego się odbył i jakie miał konsekwencje dla Górnego Śląska, o tym w rozmowie z Waldemarem Gielzokiem, prezesem Ni... read more..

Polityka
Bogna Piter
1560

„Jest czas na to, by oddać cześć obydwu stronom” – ale czy na pewno?

W maju 2021 roku, w związku z obchodami setnej rocznicy III powstania Śląskiego, ma zostać odsłonięty w Opolu nowy pomnik. Zlokalizowany na cmentarzu w Półwsi monument upamiętni osoby poległe podczas ... read more..

Polityka
Bogna Piter
387

Komitet Obywatelski Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Minority SafePack" zwraca się do Sądu UE o unieważnienie decyzji Komisji Europejskiej w sprawie MSPI

Komitet Obywatelski Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Minority SafePack" zwraca się do Sądu Unii Europejskiej o unieważnienie decyzji Komisji Europejskiej w sprawie MSPI 24 marca 2021 r. Komitet... read more..

Blogi
Bernard Gaida
260

Orka

Rok temu minęła 100. rocznica plebiscytu w Prusach Wschodnich, w minioną sobotę – na Górnym Śląsku. W tym pierwszym zagłosowało za przynależnością do Niemiec ponad 96% ludności, a w tym drugim niemal ... read more..

Młodzież
Bogna Piter
222

Rusza nabór do nowej edycji ELOm!

Elementarz LIDERA ORGANIZACJI 5 – program dla przyszłych liderów/ek, koordynatorów/ek, menagerów/ek, animatorów/ek i aktywistów/ek! Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Młodzieży Mniejszośc... read more..

Wyników 1 - 30 z 5144