Log in
Polityka
Bogna Piter
23

FUEN potępia cięcia w finansowaniu nauczania języków mniejszości w Polsce

Federalistyczna Unia Europejskich Grup Narodowościowych FUEN jest głęboko oburzona przyjętą przez Sejm, izbę polskiego parlamentu, w piątek 17.12.2021 r. nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2022, prz... read more..

Polityka
Bogna Piter
175

"Nasz język, nasza tożsamość"

W dniu wczorajszym (13 stycznia 2022) Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej zorganizowało konferencję prasową pn. „Nasz język, nasza tożsamość”, aby wyrazić sprzeciw wobec krzywdzące... read more..

Video
Bogna Piter
86

Schlesien Journal 11.01.2022

17 grudnia 2021 w parlamencie przyjęto poprawkę, zakładającą obcięcie subwencji na naukę języków mniejszości narodowych i etnicznych. Dotknęłoby to przede wszystkim uczniów, nauczycieli i gminy. Przec read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
99

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej: pracownik poszukiwany!

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą DWPN: Dom Współpracy Polsko–Niemieckiej to instytucja działająca na rzecz dobrych stosunków polsko–niemieckich. Rocznie przeprowadzamy 50–60 projektów edukacyjny... read more..

Video
Bogna Piter
61

Schlesien Journal 04.01.2022

Christoph Ralla urodził się w 1930 w Otmicach, gdzie mieszka do dziś. O swoim Heimacie wie bardzo dużo i pamięta o wielu wydarzeniach z przeszłości. 29 grudnia Mniejszość Niemiecka w woj. Śląskim z read more..

Blogi
Bernard Gaida
352

Nie pozwólmy

Kilka tygodni temu wszyscy zostaliśmy zmobilizowani przez posła Janusza Kowalskiego do wyjątkowego działania, żeby nie powiedzieć – do walki. Od 17 grudnia grozi nam kolejne, silne uderzenie w nauczan... read more..

Polityka
Bogna Piter
206

Opolskie samorządy zaniepokojone

Przedstawiciele Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego spotkali się z opolskim kuratorem oświaty Michałem Siekiem. Podczas spotkania pytali przede wszystkim o to jak samorządy mają realizować zapisy u... read more..

Polityka
Bogna Piter
219

#niemaMowy #sprachlos - milczący protest młodzieży

Przegłosowana w parlamencie 17 grudnia minionego roku poprawka do budżetu na 2022, zakładająca ograniczenie środków na nauczanie języków mniejszości, wywołała falę reakcji w różnych kręgach (pisaliśmy... read more..

Polityka
Bogna Piter
304

Rzecznik Praw Obywatelskich: Ograniczanie wydatków budżetu – nie kosztem nauczania języka mniejszości narodowych

23 grudnia 2021 r. wspólnie z przewodniczącymi VdG TSKN w Opolu poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla wystąpił z pismem do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) w sprawie obniżenia przez Sejm częśc... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
332

Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej 2022

Tak, jak w latach ubiegłych, w Dniu Tragedii Górnośląskiej upamiętniony zostanie los ofiar powojennych obozów pracy. W roku 2022 uroczystości odbędą się już po raz jedenasty.  Związek Niemieckic... read more..

Polityka
Bogna Piter
300

Eksperci i samorządowcy: "Podejmowane decyzje uderzają w najmłodszych"

Ograniczenie środków na nauczanie języków mniejszości narodowych i etnicznych uderzy, wbrew zamiarowi pomysłodawców, nie tylko w mniejszość niemiecką, ale i inne mniejszości. Będzie miało również głęb... read more..

VdG
Bernard Gaida
438

List noworoczny: Im trudniejsze czasy, tym większe wyzwania

„So überschlägt sich die Zeit wie ein Stein von Berge herunter, und man weiß nicht, wo sie hinkommt und wo man ist“ Johann Wolfgang von Goethe Liebe Landsleute und Freunde der Deutschen Minderheit, ... read more..

Polityka
Bogna Piter
544

List do Senatu RP: Niemcy w Polsce mają prawo do wsparcia języka ojczystego

22 grudnia 2021 Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wystosował oficjalne pismo do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w treści którego zwraca się z prośbą o odrzucenie ... read more..

Video
Bogna Piter
64

Schlesien Journal 28.12.2021

30 grudnia 2021 swoją premierę miała piosenka zespołu Schlesische Band w wykonaniu Glogovia Brass i Zuzanny Herud. 17 grudnia 2021 Sejm zadecydował, że w nowym budżecie na rok 2022 będzie mniej pie read more..

Media
Bogna Piter
312

Głos krytyki: "Polska próbuje tego, co Turcja już robi"

Przegłosowaną niedawno w polskim parlamenie poprawkę, zakłądającą ograniczenie środków na naczanie języka mniejszości, komentują również niemieckie media:  Odkąd polski parlament uchwalił nową... read more..

Polityka
Bogna Piter
331

Radni zaapelowali

Apel Sejmiku Województwa Opolskiego dotyczący obniżenia wysokości subwencji oświatowej na edukację w zakresie języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego na rok 2022 Sejmik... read more..

Video
Bogna Piter
170

Schlesien Journal 21.12.2021

Okres przedświąteczny jest czymś wyjątkowym. W tym czasie młodzi muzycy przygotowują się do koncertów adwentowych i bożonarodzeniowych. Potem jest jeszcze więcej prób i sesji ćwiczeń w domu. Tak jest ... read more..

Polityka
Bogna Piter
1141

Podpisz petycję!

17 grudnia 2021 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz’15 i dwóch posłów niezrzeszonych przegłosowało ustawę budżetową zawierającą poprawkę, w budżecie na rok 2022 zmniejszającą finansowanie nauki języka read more..

Polityka
Bogna Piter
471

Wspólny głos w sprawie języka mniejszości

W ubiegły piątek (17.12) 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz’15 i dwóch posłów niezrzeszonych przegłosowało ustawę budżetową zawierającą poprawkę zmniejszającą finansowanie nauki języka niemieckiego j... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
227

Pasterki w języku niemieckim

Pasterki są absolutną koniecznością w okresie Bożego Narodzenia. W niektórych miejscach w województwie opolskim pasterki odprawiane są również w języku niemieckim. Przygotowaliśmy dla Was małą listę, ... read more..

Polityka
Bogna Piter
478

Niewłaściwy polityczny sygnał

Ze względu na rzekome niedociągnięcia we wspieraniu Polonii w Niemczech Sejm RP obciął o prawie jedną piątą środki na naukę języka ojczystego dla obywateli mieszkających w Polsce jako autochtonicznej ... read more..

Polityka
Bogna Piter
588

SPD po stronie mniejszości niemieckiej w Polsce

W miniony piątek (17. grudnia 2021) Dietmar Nietan (SPD) wystosował w imieniu zarządu federalnego partii SPD pismo skierowane do przewodniczącego Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckiej (AGDM), Bernard... read more..

Polityka
Bogna Piter
538

Głos Polonii w sprawie zamiaru cięcia subwencji oświatowej

W sprawie zamiaru wprowadzenia poprawki do budżetu na rok 2022, dla mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce skutkującej drastycznym ograniczeniem środków na nauczanie języka ojczystego, wypowiedz... read more..

Video
Bogna Piter
211

Schlesien Journal 14.12.2021

Am 2. Dezember 1991 wurde die Stiftung für die Entwicklung Schlesiens als Institution der deutschen Minderheit gegründet. Die Stiftung unterstützt Organisationen der deutschen Minderheit, vergibt Darl... read more..

Młodzież
Bogna Piter
350

Finał projektu Jugendkabarett

11 grudnia odbył się finał online projektu Jugendkabarett zorganizowanego przez ZNSSK w Polsce. Pracę młodzieży oceniło jury (Anka Graczyk – Kraków, Romana Janik – Berlin, Manuela Leibig – Opole) przy read more..

Blogi
Bernard Gaida
454

Pokój tylko wśród swoich

W minionym tygodniu, podczas wizyty w Berlinie, miałem okazję odbyć kilka rozmów w sprawie mniejszości niemieckiej. Tematem był przede wszystkim brak mniejszości w umowie koalicyjnej nowego rządu, nie... read more..

Młodzież
Beata Sordon
461

"Piękny Śląsk i jego niemiecka przeszłość" – zwycięskie fotografie

VdG we współpracy z BJDM zorganizowało po raz pierwszy konkurs fotograficzny, którego celem było ukazanie w jednym ujęciu piękna minionych czasów i zachęcenie młodych ludzi do poszukiwań. W konkursie... read more..

Polityka
Bogna Piter
981

Mniej środków na nauczanie języka mniejszości?

W dniu wczorajszym (15.12.2021) została przyjęta poprawka do projektu ustawy budżetowej na 2022 r. zgłoszonej przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, zakładającej obniżenie subwencji o... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
241

29. Festiwal Pieśni Chóralnej do słów Josepha von Eichendorffa

DFK Schlesien, Polski Związek Chórów i Orkiestr und Raciborskie Centrum Kultury zapraszają na 29 już z kolei Festiwal Pieśni Chóralnej do słów Josepha von Eichendorffa. Festiwal rozpocznie się 19... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
342

"Stroke Unit/Besuch in Breslau" - nowa książka związana ze Śląskiem

Nowa książka Haralda Gesterkampa nosi tytuł "Stroke Unit/Besuch in Breslau" i zawiera dwa opowiadania. Druga, jak sugeruje tytuł, rozgrywa się we Wrocławiu. Jej bohater odwiedza dzisiejszy polski Wroc... read more..

Wyników 1 - 30 z 5393