Log in
 

Nobel-Schmiede - Vorführung des Films

DWPN
zapro-opole-front
Termin: czwartek, 13 grudzień 2018 18:00 - 20:00

Miejsce: Opole

„Kuźnia Noblistów” – pokaz filmu o Noblistach ze Śląska oraz prezentacja konspektów lekcji na podstawie filmu „Pod Presją” oraz serii pt. „Pewnego razu na Zachodzie”

 

Prapremiera w Opolu, 13 grudnia 2018 o godz. 18:00 w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, ul. Strzelców Bytomskich 2, sala 231, II piętro

 

Rozwinięcie:

Zapraszamy na prezentację filmu dokumentalnego o Noblistach i Noblistce ze Śląska pt.: „Kuźnia Noblistów”. Podczas pokazu odbędzie się również prezentacja konspektów lekcji, powstałych na podstawie wcześniejszych produkcji DWPN oraz Seabiscuit – „Pod Presją” (2016),
„Pewnego razu na Zachodzie” (2017). Gośćmi spotkania, które odbędzie się w

Opolu, 13 grudnia 2018 o godz. 18:00 w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, ul. Strzelców Bytomskich 2 (sala 231, II piętro)

będą dr Dagmara Spolniak, reżyserka filmu oraz dr Hab. Marek Białokur, prof. UO, autor konspektów.

„Kuźnia Noblistów” to ekranizacja dziejów osób związanych z naszą małą Ojczyzną.

Próżno szukać drugiego regionu w Europie, który wydałby na świat porównywalną liczbę laureatów najbardziej prestiżowej nagrody współczesnej epoki. Mamy do czynienia z historiami opowiedzianymi tak, że mamy wrażenie zetknięcia się nie z pomnikami, ale z żywymi ludźmi.

 

Film wyświetlany będzie z napisami niemieckojęzycznymi, a spotkanie tłumaczone będzie symultanicznie.

 

Konspekty lekcji powstały na podstawie produkcji:

 

„Pod Presją”-dokumentu o postaci generała Dietricha von Choltitza, który zasłynął z tego, że sprzeciwił się wykonaniu rozkazu Hitlera, który nakazywał zniszczenie miasta Paryża, za co został skazany na karę śmierci, niewykonaną z uwagi na fakt znajdowania się w niewoli.,

oraz
 „Pewnego razu na Zachodzie”-serii krótkometrażowych filmów o regionie opolskim, przedstawiające dawną obyczajowość oraz historię Opola i regionu. Seria zrealizowana niesztampowo, z humorem, przybliżająca widzom historię mniej znaną.

Konspekty lekcji o historii lokalnej w wersji dwujęzycznej dostępne będą do pobrania w formacie pdf z naszej strony internetowej.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie!

 

Wstęp wolny, prosimy o potwierdzenie przybycia do 11.12.2018

Kontakt:

Magdaleną Prochota, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 77 402 51 05.

 

 

 

Telefon
77 4025105
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW
Organizator wydarzenia
HDPZ

 

Terminy


  • czwartek, 13 grudzień 2018 18:00 - 20:00

Wspierane przez iCagenda