Powódź w 2024 roku dotknęła rozległe obszary Europy Środkowej i Wschodniej, powodując zniszczenia w Polsce, Czechach, Serbii, Słowacji, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Rumunii, Mołdawii, Niemczech, Węgrzech oraz Włoszech. W wyniku tragedii wiele mieszkańców południowo-zachodnich terenów Polski utraciło cały dorobek życia. Widząc zniszczenia, jakie pozostawiła po sobie powódź, wiele osób z gotowością ruszyło z pomocą. Również Mniejszość Niemiecka w Polsce starała się pomóc ofiarom powodzi w każdy możliwy sposób.
W działaniach na rzecz pomocy powodzian zaangażowało się wiele organizacji ze środowiska mniejszości niemieckiej. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zainicjowało zbiórkę pieniędzy na stronie zrzutka.pl. Przy wsparciu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Fundacji Rozwoju Śląska, darczyńców z Polski oraz Niemiec udało się zebrać 81 738,62 zł, które przeznaczono na pomoc dla 74 gospodarstw domowych członków DFK z gmin Strzeleczki, Głogówek i Biała.
Dochody z wydarzeń, takich jak Oktoberfest w Krapkowicach, czy Walcach, także zostały przeznaczone na pomoc powodzianom. Równocześnie Mniejszość Niemiecka wraz ze Śląskimi Samorządowcami prowadziła zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy – woda do picia w butelkach, sucha żywność, środki higieniczne oraz ciepła odzież trafiły do poszkodowanych w miejscowościach m.in. takich jak Prudnik, Nysa czy Bodzanów.
Znaczącego wsparcia udzieliło Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Kłodzku z przewodniczącym Horstem Ulbrichem na czele. Dzięki jego przyjaciołom i sponsorom w Niemczech, z którymi utrzymuje bardzo dobre kontakty, pomoc nadeszła m.in. w postaci dostaw artykułów higienicznych, pampersów itp. od Malteser o wartości 17 000 euro, a także 40 ton odzieży, żywności i artykułów higienicznych od jego przyjaciół z Oldenburga. Pomoc dla poszkodowanych organizowano w wielu kołach DFK. W siedzibie DFK w Zdzieszowicach zbierano koce, latarki, świece, środki czystości, żywność z długim terminem ważności czy leki. Także Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego wraz ze Ślązakami z Landsmannschaft Schlesien wsparło powodzian z województwa opolskiego organizując wspólnie zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy.
Również zrzeszeni członkowie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce działali na rzecz pomocy ofiarom tej tragedii. Związek Śląskich Rolników zajął się pomocą rolnikom, dostarczając pasze i słomę dla zwierząt. Także kolejna organizacja członkowska, jak Fundacja Rozwoju Śląska, uruchomiła program Pożyczki Powodziowej z możliwością umorzenia.
Powódź w 2024 roku wyrządziła wiele szkód. To dzięki solidarności i wsparciu ludzi udało się pomóc potrzebującym w tym ciężkim czasie. Dlatego wszystkim serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i podjęte działania!
Zdjęcia: Horst Ulbrich, Śląscy Samorządowcy, Związek Śląskich Rolników, Marcin Kus