Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK), oraz Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne „CUD” zostali uhonorowani nagrodą „ZukunftErbe 2024” za wkład w zachowanie i promowanie polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego.
8 czerwca 2024 r. w ramach otwarcia pozaszkolnej placówki edukacyjnej i miejsca spotkań Transferraum Heimat w Knappenrode w Niemczech odbyło się uroczyste wręczenie nagrody „ZukunftErbe 2024”. To wyróżnienie przyznawane jest za wybitne działania na rzecz ochrony historii i dziedzictwa kulturowego obszarów związanych z wypędzeniami i przesiedleniami Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej. Nagroda „ZukunftErbe”, udzielana przez Fundację „Pamięć, Spotkanie, Integracja” i sponsorowana przez Wolny Kraj Saksonii, jest przyznawana w tym roku już po raz piąty. Aspekt ten dotyczy również mniejszości niemieckich, które poprzez swoje działania przyczyniają się w znacznym stopniu do ożywienia współżycia społecznego po obu stronach granicy, tj. w Republice Federalnej Niemiec (głównie w Wolnym Kraju Saksonii) oraz na byłych terenach wypędzonych i przesiedlonych.
Jak podkreślił dr Jens Baumann, pełnomocnik ds. wypędzonych i późnych przesiedleńców w Wolnym Kraju Saksonii, podczas swojej przemowy powitalnej:
Zachowanie wspomnień i przekształcenie ich w coś społecznie istotnego to zadanie stojące nie tylko przed przesiedleńcami i późnymi wysiedleńcami, ale także przed całym społeczeństwem i tymi, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, na przykład mniejszościami niemieckimi na Węgrzech, w Czechach, Rumunii czy Polsce. Mniejszości są wszechobecne. Gdzie bylibyśmy bez nich?
Dlatego też na dzisiejszym uroczystym wydarzeniu pierwszą nagrodę „ZukunftErbe 2024” wręczył Michael Kretschmer, premier Saksonii i przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Przyjaźni w Bundesracie, Rafałowi Bartkowi, przewodniczącemu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) za zaangażowanie w ochronę i dalszy rozwój dziedzictwa kulturowego i promowanie języka niemieckiego oraz współistnienia Niemców i Polaków w Polsce.
Drugą nagrodę otrzymało Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne „CUD”, które reprezentowała jego prezes dr Agnieszka Misiurska. Stowarzyszenie to prowadzi Katolickie Niepubliczne Przedszkole z Nauczaniem Języka Mniejszości Niemieckiej w Chrząstowicach i zostało wyróżnione za wykazanie się wielką odwagą, zakładając i prowadząc tę placówkę, w której to zostało stworzone przyjazne środowisko dla dzieci zarówno z mniejszości niemieckiej, jak i polskiej większości.