Województwa opolskie i śląskie wspólnie upamiętnią zbrodnie popełnione 80 lat temu na ludności cywilnej Górnego Śląska. Jest to akt oddania czci ofiarom, ale także przekazania tej wiedzy i uświadomienia tej prawdy mieszkańcom tego terenu, jak i całej Polski. Na wspólnej konferencji przedstawione zostały działania zaplanowane w związku z rocznicą Tragedii Górnośląskiej.
– Cała ta historia roku 1945 i 46 wciąż owiana jest mgłą tajemnicy, ale ciągle tę historię chcemy przybliżyć społeczeństwu, przybliżyć Polsce to, co się wydarzyło tutaj, na ziemiach Górnego Śląska – tymi słowami marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa rozpoczął w Katowicach konferencję prasową poświęconą Tragedii Górnośląskiej. Wydarzeniu temu poświęcony będzie cały rok 2025.
Wydarzenia na dawnych terenach wschodnich Niemiec, które miały miejsce po zakończeniu II Wojny Światowej, na zawsze naznaczyły historię tego regionu. Wraz z wkroczeniem Armii Sowieckiej, zamieszkująca tam ludność doświadczyła fali przemocy, obejmującej mordy, gwałty, aresztowania, przymusowe wypędzenia oraz deportacje do ZSRR. Wiele ludzi osadzono także w obozach pracy, gdzie byli poddawani nieludzkim warunkom.
„Chciałbym przypomnieć, że Tragedia Górnośląska jest tak naprawdę częścią powojennych represji wymierzonych w niemiecką ludność cywilną, dlatego że wtedy w sposób oczywisty nie rozróżniano narodowości i tego jaką tożsamość mieli ci ludzie we wszystkich krajach pomiędzy Odrą, Bałtykiem, Adriatykiem i Kamczatką. W powojennych granicach Polski dotknęła ona nie tylko Ślązaków, ale również Warmiaków, Mazurów, Kaszubów i Pomorzan” – powiedział Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego. – „Pamiętajmy o tym, że tak jak wtedy, tak i dzisiaj, Ślązacy czuli się i Niemcami i Polakami, czy też wyłącznie Ślązakami. Ich wszystkich dotknęły te represje, tylko dlatego, że ich wszystkich uznano za Niemców, a w tych wymierzano te represje”.
Przez wiele lat ludzie milczeli na temat tych wydarzeń. Rozmawiano o nich tylko w gronie rodzinnym, ponieważ bali się oni, że zostaną źle zrozumiani. Później nastąpił także czas, kiedy używanie języka niemieckiego i wyrażanie własnej kultury było zabronione. W obawie przed ponownymi represjami ludzie milczeli o swoim losie. Przełom nastąpił dopiero w 1989 roku, kiedy po zmianach ustrojowych w Polsce Niemcy zostali oficjalnie uznani jako mniejszość narodowa. To właśnie wtedy rozpoczęto powolny proces ujawniania prawdy o zapomnianej tragedii. Pomimo tego, dla wielu mieszkańców Górnego Śląska, jak i reszty Polski, te wydarzenia nadal pozostają nieznane. Z tego powodu rok 2025 został w województwie śląskim ogłoszony rokiem Tragedii Górnośląskiej. W województwie opolskim stosowna uchwała zostanie podjęta przez Sejmik na sesji w grudniu. W tym celu organizowane są różne wydarzenia, które mają na celu rozpowszechnianie i utrwalanie pamięci o tych brutalnych wydarzeniach oraz przekazanie jej przyszłym pokoleniom.
Fragment konferencji w Katowicach dot. obchodów Tragedii Górnośląskiej.
Wydarzenia związanie z obchodami Tragedii roku 1945, zaplanowane przez organizacje mniejszości niemieckiej, znajdą Państwo TUTAJ