Ponad 450 artystów na scenie i ponad 3,5 tys. uczestników z Polski, Niemiec i innych krajów: zakończył się VII Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej − organizowane przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) największe w kraju cykliczne wydarzenie mniejszości niemieckiej.
Festiwal rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne we wrocławskiej katedrze; zaraz potem – już w Hali Stulecia – uczestników przywitał wspólny występ łącznie pięciu orkiestr dętych; odśpiewane zostały hymny polski i niemiecki oraz „Oda do radości” – hymn Unii Europejskiej. Przypomniano wówczas, że patronat nad Festiwalem objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank Walther-Steinmeier. Również w tym duchu międzynarodowego zrozumienia i pluralizmu przywitał gości gospodarz wydarzenia, przewodniczący ZNSSK w Polsce Rafał Bartek oraz przybyli do Wrocławia goście honorowi.
„Mniejszość niemiecka jest nieodzownym ogniwem – budowniczym mostów – między Polską a Niemcami. Pełni ważną funkcję na poziomie kultury i społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki znajomości kultury i języka naszych dwóch krajów członkowie mniejszości niemieckiej są naturalnymi budowniczymi mostów porozumienia” − mówiła Natalie Pawlik, pełnomocnik Rządu Federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych.
Równie ważna pozostała kwestia cięć w finansowaniu nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości: „To krzywdzi dzieci, ale tą polityką polski rząd wyrządza też wielkie szkody Polsce i idei europejskiej. Rozumiem Pastwa oburzenie z tego powodu i mogę tylko powiedzieć, wraz z Panią Pawlik, że jesteśmy świadomi tego problemu i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie pozostało to ostatnie słowo, i że znajdziemy lepsze rozwiązanie” – zapewniał w swoim przemówieniu dr Thomas Bagger, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.
Głos zabrali także Ryszard Galla, poseł na Sejm RP, Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Krzysztof Bramorski, przedstawiciel Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny na scenie głównej: bogaty program przewidział występy chórów, grup tanecznych, orkiestr i zespołów muzycznych, które prezentowały różnorodność kultury niemieckiej, pielęgnowanej zarówno przez młodych jak i starszych.
We foyer Hali Stulecia na uczestników Festiwalu czekały organizacje mniejszości niemieckiej oraz instytucje partnerskie z Polski i Niemiec, ale także z Łotwy, Słowacji i Ukrainy. Swoją działalność prezentowały za pomocą publikacji, wystaw, spontanicznych występów grup artystycznych i wielu innych atrakcji, które czekały na uczestników w sumie przy 40 stoiskach.
Niezwykle interesującym punktem programu była debata młodzieżowa: „Młoda Europa 2022 – wyzwania dla przyszłości”, przygotowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, podczas której w nowoczesny sposób poruszono perspektywy młodzieży w dzisiejszej Europie. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) przygotował atrakcyjny program towarzyszący dla dzieci i młodzieży, przeprowadzony zarówno przez członków BJDM, jak i zaangażowaną w Festiwal grupę wolontariuszy.
Dla grup Palanok i Singende Herzen z Ukrainy, na rzecz których ZNSSK zorganizował publiczną zbiórkę, udało się zebrać sumę łącznie 4006 zł i 45 euro!
Bogaty program zwieńczyło pojawienie się na głównej scenie gwiazd wieczoru: Anny Cariny Woitschack i Stefana Mrossa, gwiazd muzyki popularnej z Niemiec. Dzięki swoim nastrojowym i żywiołowym zarazem utworom i świetnemu kontaktowi z publicznością udało im się zbudować świetny nastój i zachęcić widzów do wspólnego śpiewania i tańca przy wtórze gromkich braw publiczności.
Festiwal nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego licznych instytucji i sponsorów: Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Samorządu Województwa Opolskiego, Pełnomocnika ds. przesiedleńców i Etnicznych Niemieckich Repatriantów Kraju Związkowego Saksonii oraz sponsorów prywatnych: firm Kreon, Smuda Consulting, Fielmann, Stahlbau Stieblich Sp. z o. o., APN, Rudner biuro projektowe oraz Bankowi Spółdzielczemu w Krapkowicach.
Pełna treść przemówień gości honorowych Festiwalu: TUTAJ.