Otrzymaliśmy kolejną odpowiedź na nasze pytania, które wysłaliśmy do partii biorących udział w wyborach do Bundestagu 2025. Poniżej prezentujemy deklaracje AfD.
1.Jaki priorytet w Państwa planowaniu politycznym mają sprawy mniejszości niemieckich w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w szczególności mniejszości niemieckiej w Polsce?
Sprawy mniejszości niemieckich w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym także w Polsce, są nam jako AfD szczególnie ważne. W naszym programie wyborczym wyraźnie uznajemy obowiązek opieki Niemiec nad mniejszościami niemieckimi i podkreślamy potrzebę zdecydowanego wspierania ich interesów (program wyborczy 4.1).
Jeszcze w bieżącej kadencji frakcja polityczna w Bundestagu AfD stale interesowała się sprawami mniejszości niemieckiej w Polsce i aktywnie angażowała się na jej rzecz. Dzięki wniosku 20/4567 zapewniono 10 mln euro na sfinansowanie lekcji języka niemieckiego w Polsce i zabezpieczenie miejsc pracy dla nauczycieli języka niemieckiego, aby zrekompensować ówczesną redukcję godzin lekcyjnych przez polski rząd i wesprzeć trwałe porozumienie między Niemcami a Polską. W pisemnym zapytaniu (20/11521) złożonym przez grupę parlamentarną AfD, grupa parlamentarna domagała się wyjaśnienia, czy i w jaki sposób fundusze federalne przeznaczone na pozaszkolne wsparcie językowe dla mniejszości niemieckiej w Polsce zostały wykorzystane w efektywny i zamierzony sposób, w szczególności w odniesieniu do dodatkowego zapotrzebowania wynikającego z redukcji lekcji języka niemieckiego przez poprzedni polski rząd.
2. Czy zamierzają Państwo uczynić te sprawy punktem w programie wyborczym swojej partii? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy zamierzają Państwo uwzględnić w swoim programie wyborczym konkretne środki finansowe lub inicjatywy ustawodawcze wspierające mniejszości narodowe?
Nasz program na nadchodzący okres wyborczy zostanie przyjęty przez delegatów naszej partii w weekend 11-12 stycznia 2025 roku. W momencie opracowywania tego zapytania ostateczny program przyjęty przez partię nie jest jeszcze dostępny.
Jednak kwestii wspierania mniejszości niemieckich w Europie Środkowo-Wschodniej, w szczególności tych w Polsce, już w ostatnim okresie legislacyjnym poświęcano wiele uwagi. W tym kontekście cała grupa parlamentarna AfD poparła inicjatywy parlamentarne mające na celu wsparcie Niemców w Polsce. To zaangażowanie podkreśla fundamentalne znaczenie, jakie przywiązujemy do tej kwestii.
3. Jaki jest pogląd Państwa partii na zakotwiczenie na szczeblu Unii Europejskiej podstawowych wartości polityki mniejszościowej? Istniejące regulacje dotyczące praw mniejszości znajdują się jedynie w dokumentach Rady Europy i nie zawsze są przestrzegane, co znajduje odzwierciedlenie w krytycznych raportach ekspertów.
AfD jest aktywnie zaangażowana w ochronę praw mniejszości niemieckich w Europie Środkowej i Wschodniej – i tym samym oczywiście również mniejszości niemieckiej w Polsce – poprzez inicjatywy parlamentarne i wyraźne zobowiązanie Niemiec do opieki nad nimi, co jest ujęte w naszym programie (program wyborczy 4.1). Jako AfD jesteśmy zasadniczo przeciwni dalszej centralizacji kompetencji krajowych na poziomie UE i podkreślamy potrzebę dwustronnej współpracy między zainteresowanymi krajami. O tym, że takie postępowanie odnosi sukces, świadczy chociażby przywrócenie lekcji języka niemieckiego, które zostały drastycznie ograniczone przez poprzedni rząd, oraz przeznaczenie na ten cel środków finansowych, a także wynikających z tego złagodzeń w stosunkach polsko-niemieckich.
4. Solidna edukacja językowa jest jednym z najważniejszych aspektów dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Jakie jest Państwa stanowisko w sprawie wspierania nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce? W jakim stopniu będą Państwo to wspierać?
Jako AfD naturalnie wspieramy solidną edukację językową mniejszości niemieckiej w Polsce. W kończącej się kadencji grupa parlamentarna AfD walczyła z powodzeniem o zapewnienie środków z budżetu federalnego na wsparcie nauczania języka niemieckiego, postulując m.in. przeznaczenie 10 mln euro na zrekompensowanie drastycznej redukcji przez poprzedni polski rząd. Postrzegamy to jako kluczowe zadanie w zachowaniu tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej. W naszym programie wyborczym wyraźnie podkreśliliśmy obowiązek opieki Niemiec nad mniejszościami niemieckimi (patrz program wyborczy 4.1).
5. Wielu członków MN w Polsce jest obywatelami Niemiec i jako Niemcy mieszkający za granicą mają prawo do głosowania w wyborach, co jednak wiąże się z koniecznością potwierdzenia subiektywnych powodów znajomości i troski o warunki polityczne w Niemczech. Czy są Państwo gotowi to uprościć? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Uważamy, że Niemcy mają obowiązek opieki nad mniejszościami niemieckimi za granicą (Program wyborczy 4.1) i zasadniczo opowiadamy się za wzmocnieniem demokratycznego uczestnictwa obywateli. Na przykład w swoim wniosku (20/13795) grupa parlamentarna AfD aktywnie opowiada się za ułatwieniem prawa do głosowania Niemcom mieszkającym za granicą poprzez zmniejszenie przeszkód biurokratycznych i logistycznych. Jesteśmy również otwarci na odpowiednie propozycje dalszego wzmocnienia demokratycznego uczestnictwa obywateli niemieckich mieszkających poza Republiką Federalną Niemiec – takich jak osoby z mniejszości niemieckiej w Polsce.
6. W projekcie budżetu federalnego na 2025 roku wsparcie finansowe na ochronę i zachowanie dóbr kultury na byłych niemieckich obszarach osadniczych w Europie Wschodniej zostało zredukowane do zera. Czy planują Państwo ponownie zwiększyć tę pozycję w budżecie?
W naszym programie wyborczym jako AfD mówimy o niemieckim obowiązku opieki nad mniejszościami niemieckimi za granicą (program wyborczy 4.1). Dlatego uważamy, że zachowanie i ochrona niemieckich dóbr kultury w ich ojczyźnie jest ważnym zadaniem. Grupa parlamentarna AfD realizowała to zobowiązanie w bieżącej kadencji poprzez aktywne zaangażowanie na rzecz mniejszości niemieckiej w Polsce i poprzez zapewnienie dla niej pomocy finansowej w wysokości milionów euro. W związku z tym dążymy do zagwarantowania odpowiednich środków finansowych w budżecie federalnym w celu zachowania tej tożsamości kulturowej i historii. Naszym zdaniem wstrzymanie finansowania jest sprzeczne z interesem Niemiec w zachowaniu dziedzictwa kulturowego mniejszości niemieckiej i narusza niemiecki obowiązek opieki nad nimi.
7. Internet i kina oferują członkom MN możliwość oglądania treści wideo i audio itp. z Niemiec lub w języku niemieckim w Polsce, a tym samym włączenia języka niemieckiego do ich codziennego życia. Dostęp do tego utrudnia jednak zjawisko geoblokowania. Czy ułatwią Państwo ten dostęp? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Jako AfD jesteśmy zaangażowani w promowanie języka i kultury niemieckiej i wyraziliśmy wyraźne zobowiązanie Niemiec do opieki nad mniejszościami niemieckimi w naszym programie (program wyborczy 4.1). Zasadniczo popieramy działania ułatwiające mniejszości niemieckiej w Polsce dostęp do języka i kultury niemieckiej, co świadczy o aktywnym zaangażowaniu frakcji AfD w Bundestagu na rzecz mniejszości niemieckiej w Polsce. Jesteśmy gotowi analizować i promować odpowiednie inicjatywy mające na celu poprawę dostępu do treści w języku niemieckim.