W grudniu 2024 roku ZNSSK wysłał siedem pytań do partii biorących udział w wyborach do Bundestagu 2025 (CDU/CSU, AfD, SPD, Zielonych, BSW, FDP, Lewicy).
Pytania ZNSSK do kandydatów w wyborach do Bundestagu 2025:
- Jaki priorytet w Państwa planowaniu politycznym mają sprawy mniejszości niemieckich w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w szczególności mniejszości niemieckiej w Polsce?
- Czy zamierzają Państwo uczynić te sprawy punktem w programie wyborczym swojej partii? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy zamierzają Państwo uwzględnić w swoim programie wyborczym konkretne środki finansowe lub inicjatywy ustawodawcze wspierające mniejszości narodowe?
- Jaki jest pogląd Państwa partii na zakotwiczenie na szczeblu Unii Europejskiej podstawowych wartości polityki mniejszościowej? Istniejące regulacje dotyczące praw mniejszości znajdują się jedynie w dokumentach Rady Europy i nie zawsze są przestrzegane, co znajduje odzwierciedlenie w krytycznych raportach ekspertów.
- Solidna edukacja językowa jest jednym z najważniejszych aspektów dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Jakie jest Państwa stanowisko w sprawie wspierania nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce? W jakim stopniu będą Państwo to wspierać?
- Wielu członków MN w Polsce jest obywatelami Niemiec i jako Niemcy mieszkający za granicą mają prawo do głosowania w wyborach, co jednak wiąże się z koniecznością potwierdzenia subiektywnych powodów znajomości i troski o warunki polityczne w Niemczech. Czy są Państwo gotowi to uprościć? Jeśli tak, to w jaki sposób?
- W projekcie budżetu federalnego na 2025 roku wsparcie finansowe na ochronę i zachowanie dóbr kultury na byłych niemieckich obszarach osadniczych w Europie Wschodniej zostało zredukowane do zera. Czy planują Państwo ponownie zwiększyć tę pozycję w budżecie?
- Internet i kina oferują członkom MN możliwość oglądania treści wideo i audio itp. z Niemiec lub w języku niemieckim w Polsce, a tym samym włączenia języka niemieckiego do ich codziennego życia. Dostęp do tego utrudnia jednak zjawisko geoblokowania. Czy ułatwią Państwo ten dostęp? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Do tej pory otrzymaliśmy pięć odpowiedzi. Odpowiedzi partii Zielonych, FDP, SPD i CDU nie różnią się jednak pod względem treści ze względu na ograniczenia czasowe związane ze zbliżającymi się wyborami.
Brzmią one następująco:
„Ze względu na bardzo krótkie ramy czasowe kampanii wyborczej do Bundestagu, sekretarze generalni SPD, Sojuszu 90/Zielonych, FDP, CDU, CSU i Lewicy zgodzili się odpowiadać na pytania tylko od kilku wspólnie wybranych stowarzyszeń i organizacji reprezentujących całe spektrum społeczne“.
Dlatego też nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych odpowiedzi na zadane przez nas pytania.
Otrzymaliśmy również odpowiedź od kolejnej partii jaką jest BSW. BSW wyjaśniło, że przedterminowe wybory do Bundestagu utrudniają ich młodej partii udzielenie kompleksowych odpowiedzi na pytania. Ich program wyborczy ma zostać przyjęty w styczniu, ale będzie zawierał tylko podstawowe zarysy. Ze względu na ograniczone możliwości, partia nie była w stanie zrobić więcej przed wyborami.
Czekamy na otrzymanie pozostałych odpowiedzi.