W sobotę, 24 maja 2025 roku, w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się coroczne Zebranie Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN). To najważniejsze wydarzenie w kalendarzu organizacyjnym TSKN, stanowiące okazję do podsumowania działalności minionego roku oraz wyznaczenia kierunków na przyszłość.
Obrady rozpoczęły się o godzinie 10:00 tradycyjnym odśpiewaniem „Oberschlesienlied”, które podkreśliło tożsamość i przywiązanie do śląskiego dziedzictwa.
W spotkaniu wzięli udział również zaproszeni goście, w tym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Tomasz Siemoniak, Europoseł Andrzej Buła, Wicemarszałkini Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, będąca jednocześnie delegatką TSKN, Wicekonsul RFN we Wrocławiu Thorsten Göhler Duszpasterz Mniejszości Narodowych Diecezji Opolskiej ks. dr hab. Piotr Tarlinski, a także przedstawiciele lokalnych samorządów i organizacji Mniejszości Niemieckiej.
- Rafał Bartek, Vorsitzender der SKGD; Foto: SKGD
- V.l.: Rafał Bartek, Tomasz Siemoniak, Łukasz Jastrzembski; Foto: SKGD
Jak w swoim przemówieniu mówił Przewodniczący Rafał Bartek:
(…) W tym roku obchodzimy 35-lecie TSKN. Młodzież z BJDM mogłaby więc powiedzieć – teraz to już naprawdę dorośliście, bo ich członkostwo zwyczajne kończy się w wieku 35 lat. I jest w tym porównaniu trochę prawdy, bo wyzwania, przed którymi stoimy, są inne niż 35 lat temu. Wtedy nasi przedstawiciele często musieli walczyć o rzeczy fundamentalne – dostęp do języka, dostęp do kultury, możliwość kultywowania własnych tradycji i historii. Dziś często walczymy o szczegóły, a to bywa trudniejsze. Wiemy na przykład, jak ważne jest dla nas nauczanie w przedszkolach i szkołach, ale wiemy też, że powinno być znacznie lepiej. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebujemy rozwiązań systemowych. Zwłaszcza w Polsce, gdzie tak wiele jest zarządzane centralnie, ale i regulowane aspekty regionalne, specyficzne dla mniejszości, giną zbyt szybko. Potrzebujemy dobrych, zaangażowanych nauczycieli, ale też działaczy DFK, bo potrzebujemy multiplikatorów naszych wartości, naszej tradycji, języka i kultury. Musimy być świadomi, że w zglobalizowanym świecie kultury mniejszości są tym, co robi różnicę i za czym tęskni wielu ludzi. Mamy dobrą pozycję, utrzymujemy kontakty z rządem niemieckim i polskim. Jesteśmy prawdziwymi budowniczymi mostów!
W ramach sprawozdań delegaci wysłuchali podsumowań dot. wyborów parlamentarnych i samorządowych. Delegaci jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi oraz przegłosowali plan pracy na rok 2025. Podczas zebrania głosowano również nad wnioskiem o wykluczenie z członkostwa w TSKN 9 członków zarządu, którzy podjęli decyzję o zawarciu porozumienia i przystąpienia do wyborów samorządowych w ramach komitetu Śląskich Samorządowców. Wniosek delegata Jana Lenorta został jednogłośnie odrzucony przez delegatów. Przegłosowano również apel w sprawie zaangażowania i udziału w II turze wyborów prezydenckich w Polsce w 2025 r. oraz apel o odwrócenie negatywnych skutków dyskryminacji językowej oraz budowanie pozytywnej atmosfery wokół języka niemieckiego oraz relacji polsko-niemieckich.
- Delegiertenversammlung der SKGD; Foto: SKGD
- Delegiertenversammlung der SKGD; Foto: SKGD
W tym roku TSKN zaprosił delegatów już dzień wcześniej – by podczas Kongresu w grupach roboczych porozmawiać perspektywicznie na tematy: Mniejszość Niemiecka jako wartość regionu, edukacja mniejszości niemieckiej w Polsce, młodzież.
Do udziału w Walnym Zebraniu Delegatów TSKN uprawnionych jest 150 osób – są to przedstawiciele struktur Towarzystwa z terenu całego województwa opolskiego oraz powiatu lublinieckiego. W tegorocznych obradach uczestniczyło 88 delegatów. Delegatem TSKN może zostać stały członek Towarzystwa, wyłoniony podczas dorocznego zebrania gminnej struktury TSKN.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) to największa organizacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce, zrzeszająca ponad 22 000 członków opłacających składki. Działa na terenie województwa opolskiego oraz powiatu lublinieckiego. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu członków, w 2024 roku w ramach 300 kół DFK zrealizowano ponad 800 projektów, w tym 370 w ramach programu „Ożywienie Domów Spotkań”. Wśród realizowanych inicjatyw znalazły się również projekty finansowane przez Konsulat Republiki Federalnej Niemiec oraz dotowane ze środków samorządowych. TSKN był organizatorem wielu przedsięwzięć, m.in.: wsparcia zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej, programu Miro Deutsche Fußballschule, drugiego wydania publikacji „Mniejszość Niemiecka w faktach i liczbach”, letniego obozu wokalnego „Gesangscamp” oraz 21. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W 2024 roku TSKN realizował także działania w ramach projektu „NIE-SAMI-DZIELNI – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne”, zatrudniając ośmiu animatorów osób starszych w różnych miejscowościach regionu. W odpowiedzi na zeszłoroczną powódź Towarzystwo zorganizowało zbiórkę na rzecz poszkodowanych, w ramach której udało się zebrać 81 738,62 zł.