Ostatki i Wielkanoc na Górnym Śląsku. Bogactwo tradycji i obrzędów

Ostatki i Wielkanoc na Górnym Śląsku. Bogactwo tradycji i obrzędów

Tradycje na Górnym Śląsku są bogate i różnorodne. Wynika to z faktu, że region ten przez wieki znajdował się w granicach kilku państw, jego obszar zamieszkiwały odrębne grupy etniczne i narodowości. W rezultacie w śląskiej obrzędowości bez trudu odnajdziemy dziś ślady wzajemnego przenikania się różnych kultur.

Obok powszechnie znanych, kultywowanych w Polsce tradycji takich jak odwiedzanie Grobu Pańskiego w kościołach czy święcenie wody i pokarmów, na obszarze Górnego Śląska do dziś pielęgnowane są, mniej lub zupełnie nieznane w innych regionach zwyczaje: wodzenie niedźwiedzia, procesje konne czy palenie Judasza.

Wystawa, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu, przedstawia sposoby przeżywania czasu Wielkanocy  ̶  od zakończenia karnawału po tradycyjne oblewanie wodą w Wielki Poniedziałek. To doskonała okazja do przypomnienia bogactwa śląskich tradycji wielkanocnych.

Wystawa prezentowana będzie w dniach 17.04.-30.04.2025 w siedzibie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce – oddziale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu – przy ul. Szpitalnej 11. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zapraszamy!

Tekst, wybór ilustracji: dr Małgorzata Blach-Margos, Justyna Sowińska
Projekt graficzny: Julia Adamska

Skip to content