W ostatnich dniach koordynatorzy regionalni projektu „Ożywienie domów spotkań” zebrali się na dorocznym spotkaniu, aby podsumować projekt w minionym i cele na nadchodzący rok. Był to pierwszy rok od pandemii, na który koronawirus nie miał już tak silnego wpływu; dzięki temu projekty nie musiały już odbywać się w formacie online. „Najważniejszą rzeczą dla uczestników było zaspokojenie silnej potrzeby spotkań w kręgu mniejszości niemieckiej”, mówi koordynatorka projektu, Sybilla Dzumla.
W ciągu całego roku zrealizowanych zostało 675 (!) wydarzeń w prawie 300 kołach przyjaźni DFK lub w lokalnych organizacjach mniejszości niemieckiej. Ubiegłoroczny temat przewodni był ponadregionalny: „W poszukiwaniu śladów w moim regionie – mieszkańcy starych kamienic i ich historie”, co było okazją dla organizacji, by dotrzeć do licznych, nieodkrytych do tej pory historii rodzinnych. Zrealizowano ponadto liczne projekty dotyczące historii lokalnej, warsztaty na tematy związane z literaturą, historią regionalną czy zwyczajami takimi jak majówka, tradycje wokół św. Marcina czy tradycje adwentowe. Dzięki wspólnym spotkaniom młodzież miała okazję spotkać się ze starszymi przedstawicielami mniejszości i w ten sposób nauczyć się od nich dawnych zwyczajów i tradycji: tradycyjnych pieśni czy gotowania na podstawie starych przepisów.
W nadchodzącym roku projekt również będzie organizowany. Więcej szczegółów wkrótce.
- DFK Friedersdorf: Adventskranz zur Vorweihnachtszeit – DFK Biedrzychowice: wieniec adwentowy w okresie przedświątecznym
- Kattowitz – entdeckung der lokalen Geschichte / Katowice: odkrywanie lokalnej historii
- Oberglogau Weingasse: Workshop zu traditionellen Liedern / Głogówek Winiary: warsztat tradycyjnych pieśni ludowych.
- Klüschau: Workshop zum Martinstag / Kleszczów; tworzenie lampionów na święto św. Marcina
- DFK Koselwitz: Behnhöfe (Hauptthema des Jahres 2021) / DFK Kozłowice – dworce kolejowe (temat przewodni roku 2021)
- Bojanow: Backen der Martinshörnchen – Bojanów: Pieczenie rogali marcińskich
Projekt „Ożywienie domów spotkań” finansowany jest ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Główna koordynatorka: Sybilla Dzumla
Koordynatorzy regionalni:
- Oswald Prokop (województwo opolskie);
- Maria Koloch (województwo śląskie);
- Jakub Turański (regiony północny i zachodni: Dolny Śląsk, woj. Lubuskie, Pomorze, Warmia i Mazury).
Więcej o projekcie można się dowiedzieć TUTAJ.