W dniu dzisiejszym (w sobotę, 28 maja 2022) na Górze Świętej Anny odbył się zjazd delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. To coroczne zebranie, mające na celu podsumowanie działalności ZNSSK w Polsce w minionym roku oraz wytyczenie kierunku na kolejny rok, miało również charakter wyborczy. Nowy skład zarządu dachowej organizacji Niemców w Polsce wybrali przybyli na zebranie reprezentanci organizacji mniejszości niemieckiej z całej Polski.
12 lat pracy u steru organizacji Niemców w Polsce podsumował podczas wygłoszonego przemówienia żegnający się z funkcją przewodniczącego Bernard Gaida:
Mowa pożegnalna Bernarda Gaidy - pełna treśćSzefować VdG, dachowej organizacji Niemców w Polsce, to ogromny zaszczyt i wielka odpowiedzialność, zawsze ją czułem i wykonywałem tę służbę z zaangażowaniem i często ze szkodą dla swojej pracy zawodowej oraz innych stron życia, ale tak było trzeba. Tego nie można robić na pół gwizdka, na dniówkę czy przy okazji. (…) Przychodzi [na mnie dzisiaj] oddać ster rządów zwłaszcza, że delegaci nie będą pewnie mieli problemu z wyłonieniem następców. Apelowałem już jesienią, potem w liście noworocznym, by organizacje starannie wybrały swych delegatów, by było z kogo wybrać dobry zarząd VdG. Chciałbym, by było to ośmiu aktywnych i kreatywnych członków zarządu. By wszyscy oni zdobyli się na to, aby w VdG myśleć nie interesami swoich lokalnych organizacji, nie dublowali ich, nie konkurowali z VdG, ale by byli przedstawicielami wyłącznie całej niemieckiej grupy narodowej.
Po wyborach skład Zarządu Związku przedstawia się następująco:
- Rafał Bartek (woj. Opolskie) – przewodniczący
- Łukasz Jastrzembski (woj. Opolskie)
- Sylwia Kus (woj. Opolskie)
- Martin Lippa (woj. Śląskie)
- Waldemar Świerczek (woj. Śląskie)
- Michal Schlueter (Warmia i Mazury)
- Damian Stefaniak (Dolny Śląsk)
- Peter Jeske (Pomorze)
Zgodnie z wprowadzoną podczas ostatniego zjazdu delegatów ZNSSK w Polsce 28 maja 2022 zmianą w statucie, „członkiem Zarządu VdG jest każdoczesny Przewodniczący Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Rzeczypospolitej Polskiej”. Tym samym młodzież w zarządzie związku reprezentuje Oskar Zgonina.
Komisja rewizyjna składa się z następujących osób:
- Agnieszka Dłociok (Śląsk) – przewodnicząca
- Anna Kasprzyk (woj. Opolskie)
- Dawid Bojarowski (Pomorze)
Do grona członków ZNSSK w Polsce przyjęte zostały również nowe organizacje:
- Związek Mniejszości Niemieckiej w Lęborku jako członek zwyczajny;
- Izba Gospodarcza Śląsk jako członek zrzeszony.
Przyjęta podczas zebrania delegatów Rezolucja odnosiła się bezpośrednio do aktualnych trudności w zakresie nauczania języka ojczystego. W skierowanym do rządów Polski i Niemiec dokumencie delegaci zwrócili się z apelem o uchylenie lutowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki o ograniczeniu liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.
Rezolucja w sprawie ograniczeń w zakresie nauczania języka ojczystego mniejszości niemieckiej w Polsce
Za wieloletnie zaangażowanie na rzecz niemieckiej kultury, publikacje i tłumaczenia niemieckiej literatury prof. Joanna Roztropowicz odznaczona została medalem ZNSSK w Polsce za szczególne zasługi. Przyznana została również nagroda Związku Niemieckich Stowarzyszeń Gratias agimus, wyrażająca ma wdzięczność mniejszości niemieckiej za starania na rzecz dążeń do jedności i pokoju: tegorocznym laureatem został biskup Alfons Nossol.