Na zaproszenie Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich (AGDM) w FUEN i pod patronatem Natalie Pawlik, Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, w ubiegły piątek (14 czerwca) w niemieckim Bundestagu odbyło się śniadanie parlamentarne. W trakcie wymiany zdań pomiędzy przedstawicielami mniejszości niemieckich a posłami z różnych grup parlamentarnych poruszono kwestię przyszłego wsparcia finansowego dla mniejszości niemieckich ze strony Republiki Federalnej Niemiec.
Spotkanie w Domu Paula Löbe w niemieckim Bundestagu otworzył Bernard Gaida, rzecznik AGDM w FUEN. Po krótkim powitaniu obecnych, głos zabrała Natalie Pawlik. W swoim wystąpieniu polityk SPD podkreśliła, że los mniejszości niemieckich w wyniku wojny do dziś ma wpływ na życie i tożsamość dotkniętych nią społeczności.
Ponadto ponownie zwróciła uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa polityka mniejszości jako polityka pokojowa i podkreśliła istotną rolę mniejszości niemieckich jako budowniczych mostów między różnymi kulturami i krajami. Na koniec Natalie Pawlik odniosła się również do wyzwań, jakie wojna na Ukrainie stawia przed tamtejszą mniejszością niemiecką. W tym kontekście wspomniała również o trudnej sytuacji mniejszości niemieckiej w Rosji, która musi działać na podstawie tzw. ustawy o agentach zagranicznych i nie może swobodnie działać.
W dalszej części spotkania przedstawiciele mniejszości niemieckich wyrazili swoje zaniepokojenie przyszłym wsparciem finansowym dla ich społeczności ze strony Republiki Federalnej Niemiec. Wyjaśniono, że utrzymanie stałego finansowania przy rosnącej inflacji oznacza de facto cięcia. Projekty, które zależą od wsparcia finansowego, nie będą mogły być kontynuowane w przypadku dalszych cięć. Zagroziłoby to w szczególności pracy z młodzieżą i ważnym inicjatywom kulturalnym.
Odniesiono się również do kluczowej roli, jaką mniejszości niemieckie odgrywają w swoich krajach ojczystych we wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego i promowaniu wartości demokratycznych. Wskazano, że struktury demokratyczne są często silniejsze w regionach, w których żyją mniejszości. Ponadto podkreślono korzyści gospodarcze, jakie mniejszości oferują tym regionom. Pomimo tych pozytywnych aspektów, nadal brakuje zrozumienia długoterminowych korzyści płynących z polityki wobec mniejszości. Argumentowano również, że wspieranie mniejszości niemieckich powinno być planowane długoterminowo, a nie tylko rozważane w kontekście rocznym.
Na zakończenie spotkania poszczególni parlamentarzyści z różnych partii wyrazili poparcie dla mniejszości niemieckiej i podkreślili istotność jej spraw. Christoph de Vries (CDU) docenił wysiłki mniejszości niemieckich, które nadal starają się pielęgnować swoją kulturę. Wysiłki te powinny być wspierane również w przyszłości. Podkreślił, że nawet niewielkie cięcia mogą spowodować ogromne szkody; celem jest zatem zapobieganie dalszym redukcjom finansowania.
Simona Koß (SPD) zasygnalizowała, że jej grupa parlamentarna dokładnie rozważy, jak poradzić sobie z ewentualnymi cięciami. Podkreśliła znaczenie mniejszości niemieckich jako wyrazu demokracji i opowiedziała się za wspólnym postępowaniem sił demokratycznych. Jej współpracownik z grupy parlamentarnej Kathrin Michel (SPD), która jest zaangażowana w prace nad niemieckim budżetem federalnym, podkreśliła, że jest świadoma problemu możliwych cięć. Poparła ona postulaty Christopha de Vriesa dotyczące środków finansowych i poprosiła go o przekazanie obaw mniejszości niemieckich członkom komisji budżetowej z jego grupy parlamentarnej.
Przedstawiciel Związku Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW) w Bundestagu, Stefan Seidler, który należy do mniejszości duńskiej w Niemczech, odniósł się do wysiłków grupy mniejszości parlamentarnych na rzecz zapewnienia wsparcia pomimo trudnej sytuacji budżetowej. Ina Latendorf (Die Linke) obiecała, że przekaże tę wiadomość w rozmowach z osobami odpowiedzialnymi za budżet i będzie starała się je przekonać, aby podjąć konkretne kroki w tym kierunku.
Wydarzenie zakończyło się ponownym apelem do obecnych parlamentarzystów o powstrzymanie cięć w finansowaniu mniejszości niemieckich za granicą. Potrzebne jest konkretne i trwałe wsparcie, powiedział Bernard Gaida, który był przekonany, że znalazł w nich multiplikatorów dla spraw mniejszości niemieckich.
AGDM w FUEN pragnie podziękować obecnym członkom niemieckiego Bundestagu za ich zaangażowany udział oraz Federalnemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny (BMI) za hojne wsparcie finansowe.
Źródło: AGDM
Zdjęcia: Lucas Netter
Mniejszość niemiecką w Polsce reprezentowali na spotkaniu Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (ZNSSK), a także Bernard Gaida, były wieloletni przewodniczący i aktualny pełnomocnik ZNSSK w Polsce ds. współpracy międzynarodowej oraz rzecznik AGDM.