Występy chórów, orkiestr dętych, zespołów tanecznych i solistów; grupy mniejszości niemieckiej z Polski i Ukrainy, goście z Niemiec i gwiazdy muzyki popularnej – Festiwal przybliża różnorodność niemieckiej muzyki i kultury. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 września 2022 r. we wrocławskiej Hali Stulecia; zaproszeni są wszyscy zainteresowani.
„Festiwal Kultury to święto mniejszości niemieckiej; adresujemy go jednak do wszystkich, którzy interesują się niemiecką kulturą i językiem oraz dla których pluralizm kulturowy ma wartość. 10 września 2022 r. drzwi Hali Stulecia będą szeroko otwarte; serdecznie zapraszamy” – mówi przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK), Rafał Bartek, i dodaje: „Cieszę się, zwłaszcza po pandemii, że członkowie mniejszości niemieckiej Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur oraz innych regionów jak i wiele osób i naszych przyjaciół ze społeczeństwa większościowego spotkają się i spędzą razem czas. Zwłaszcza w czasach takich, jak dziś potrzebujemy otwartości, dialogu oraz kultury, która łączy. To wydarzenie to moment, w którym możemy doświadczyć tego wszystkiego: doświadczyć różnorodności naszego społeczeństwa.”
Festiwal rozpocznie się o godz. 10:00 nabożeństwem ekumenicznym we wrocławskiej Katedrze. Następnie, o godzinie 12:00 w Hali Stulecia, uczestników uroczyście przywitają honorowi goście wydarzenia. Swoją obecność potwierdzili Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Thomas Bagger oraz Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. wysiedleńców i mniejszości narodowych Natalie Pawlik. Festiwal honorowym patronatem objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank Walther-Steinmeier.
O godzinie 13:00 rozpoczyna się program kulturalny na głównej scenie Hali Stulecia. Publiczność przywita występ orkiestr dętych, a następnie występy zespołów muzyczno-tanecznych mniejszości niemieckiej z całej Polski, takie jak Glogovia Brass z Zuzanną Herud, duet muzyczny Aneta & Norbert, zespoły taneczne Dialog i Łężczok, chór „Freundschaft” z Wałbrzycha, chór działający przy Nidzickim Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej i wiele innych. Wśród nich są grupy z wieloletnią tradycją, ale też utalentowani artyści, którzy brali udział w skierowanych do młodszych jak i starszych projektów muzycznych, a teraz zaprezentują ich efekty przed szerszą publicznością. Gwiazdami wieczoru będą Anna Carina Woitschack i Stefan Mross, gwiazdy muzyki popularnej z Niemiec.
We foyer Hali Stulecia swoją działalność zaprezentują organizacje mniejszości niemieckiej z całej Polski oraz organizacje partnerskie ZNSSK: Można je znaleźć na 40 stoiskach! Do atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących należy przygotowany przez dzieci spektakl teatralny „Prezent urodzinowy dla Janoscha” (o godz. 13:30) oraz debata młodzieżowa „Młoda Europa 2022 – Wyzwania dla przyszłości” (o godz. 15:00) – oba wydarzenia odbędą się w Sali Cesarskiej.
Podczas Festiwalu odbędzie się również publiczna zbiórka pieniędzy na wsparcie dwóch grup artystów: Palanok i Singende Herzen, którzy pochodzą z Mukaczewa na Ukrainie.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Pełen program Festiwalu, wskazówki i inne przydatne informacje znaleźć można na stronie internetowej TUTAJ.