Wczoraj wieczorem, 21 lipca 2022 r., pani Birgit Sippel, posłanka do Parlamentu Europejskiego, spotkała się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, lokalnego samorządu i nauczycieli. Głównym tematem rozmów była aktualna sytuacja języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce.
Ograniczenie finansowania języka niemieckiego jako języka mniejszości, zapowiedź kolejnych cięć w tym zakresie oraz powtarzające się ataki medialne pod kierunkiem mniejszości niemieckiej w Polsce: o rosnących przeciwnościach, z jakimi w ostatnich miesiącach boryka się mniejszość niemiecka, rozmawiali wczoraj w Oleśnie (woj. Opolskie) przedstawiciele lokalnego samorządu, lokalnych organizacji mniejszości niemieckiej i nauczycieli podczas spotkania z posłanką do Parlamentu Europejskiego, panią Birgit Sippel.
W rozmowie nie pominięto również wypowiedzi posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego sprzed kilku dni, zapowiadającego złożenie wniosku o całkowite zniesienie pozostałej kwoty dotacji dla języka niemieckiego w Polsce. I choć jest to na razie pojedyncza wypowiedź jednego z posłów, to już raz się okazało, że jego słowa jako inicjatora już wprowadzonych cięć okazują się wiatrem w żagle dla populistów i cieszą się poparciem w polskim parlamencie. Zaniepokojeni wypowiedzią uczestnicy spotkania zadeklarowali wolę, aby kwestia języka niemieckiego w Polsce w trybie pilnym została podjęta jako temat debaty w gremium Parlamentu Europejskiego.
Poruszona sytuacją pani poseł uważnie wysłuchała wszystkich wypowiedzi obecnych. Zapewniła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby sprawa stałą się widoczna w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej. „Unia Europejska zobowiązuje się do ochrony praw mniejszości i nie pozwalanie na dyskryminację” – zapewniła. „Nie chodzi tylko o język i edukację, ale tak naprawdę o uznanie jednej z grup i zapewnienie, że wszystkie mniejszości mają równe prawa”.
W spotkaniu, zorganizowanym w czwartkowy wieczór w siedzibie koła mniejszości niemieckiej w Oleśnie przy ul. Wielkie Przedmieście 19 uczestniczyli m.in. europoseł Łukasz Kohut, starosta oleski Roland Fabianek wraz z innymi przedstawicielami samorządu powiatu i sąsiednich gmin oraz Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wraz z innymi przedstawicielami zarządu organizacji mniejszości niemieckiej w województwach opolskim i śląskim.
Ponadto: wójt Radłowa Włodzimierz Kierat, radni powiatowi: Radna Powiatu Oleskiego Sylwia Kus, Radny Powiatu Oleskiego Jacek Wróbel, Radny Powiatu Oleskiego i członek Zarządu Damian Hutsch oraz przewodniczący Rady Gminy Radłów Wilhelm Wengel. Spośród przedstawicieli mniejszości niemieckiej w spotkaniu udział wzięli: przewodniczący DFK Schlesien Martin Lippa, kierownik biura ZNSSK w Polsce Joanna Hassa, członkini DFK Olesno Beata Fiola oraz skarbniczka Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Weronika Koston.
5 kwietnia 2022 r., w związku z wprowadzonym przez Ministra Edukacji i Nauki rozporządzeniu o zmniejszeniu środków wyłącznie na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce złożył skargę do Komisji Europejskiej. W pozwie Związek wskazuje na szereg umów międzynarodowych i regulacji, naruszonych w wyniku rozporządzenia.
Birgit Sippel, członkini SPD w niemieckim Bundestagu, zasiada w Parlamencie Europejskim od 2009 roku. Od 2014 r. jest członkinią Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych LIBE. Efekty swojej pracy pani poseł relacjonuje podczas posiedzeń gremium Parlamentu Europejskiego; bierze również udział w pracach nad podejmowanymi przez Parlament Europejski rezolucjami.