Z przyjemnością chcielibyśmy Państwu przedstawić projekt „Kujawy i Ziemia Dobrzyńska z perspektywy Mniejszości Niemieckiej”. Inicjatywa skierowana jest do młodzieży w wieku 16-18 lat i ma na celu promowanie Mniejszości Niemieckiej w Polsce na terenie Kujaw, Ziemi Dobrzyńskiej i Włocławka. W jej ramach odbędą się m.in.
- prace na cmentarzach na Ziemi Dobrzyńskiej. Dzięki temu działaniu uczestnicy projektu zapoznają się z historią mieszkańców tych terenów, którzy byli narodowości niemieckiej i przyczynili się do rozwoju regionu.
- wycieczki piesze i rowerowe po obiektach związanych z niemiecką obecnością na terenie Włocławka i jego okolicach. Trasy obejmują zwiedzanie miejsc takich jak pomniki, cmentarze, budynki i dawne zakłady należące do niemieckich właścicieli. Wycieczki rowerowe będą wzbogacone o elementy gry terenowej, np. mapy i legendy w języku niemieckim oraz quizy dotyczące lokalnej historii.
- będą prowadzone wykłady, audycje i wywiady z lokalnymi historykami i działaczami: z doktorem nauk humanistycznych, specjalistą w dziedzinie niemieckiej kultury i dziedzictwa na Kujawach Panem Wojciechem Skotnickim, lokalnym historykiem i działaczem społecznym na Ziemi Dobrzyńskiej, prowadzącym kanał historyczny na YouTube i Facebooku Panem Szymonem Wiśniewskim oraz zasłużoną działaczką z „Fundacji Ari Ari” na rzecz lokalnej społeczności, pasjonatką historii zajmującą się m. in. pracami renowacyjnymi na opuszczonych cmentarzach polskich, niemieckich i żydowskich na terenach Ziemi Dobrzyńskiej Panią Bożeną Ciesielską.
Relacje ze wszystkich działań podjętych w ramach projektu „Kujawy i Ziemia Dobrzyńska z perspektywy Mniejszości Niemieckiej” będą publikowane w mediach społecznościowych MN.
Inicjatorem projektu jest Jakub Rybka, ambasador Mniejszości Niemieckiej w Polsce w województwie kujawsko-pomorskim działający w ramach projektu „SkillUP!”.
Patronem tego projektu jest Towarzystwo Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.