To już 7 odsłona Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce! Wyjątkowo bogata, pełna gwiazd oraz młodych wykonawców. Festiwal to jednak nie tylko atrakcyjny program na scenie głównej, ale także wystawy i stoiska informacyjne organizacji mniejszości niemieckiej i partnerów z Niemiec oraz warsztaty, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży, które zaprezentowane zostaną w kuluarach wrocławskiej Hali Stulecia. Wielość gatunków muzycznych, przemieszanie stylów i trendów – a wszystko pod wspólnym mianownikiem: inspirowane kulturą niemiecką, zarówno tradycyjną, jak i współczesną.
Organizowany co trzy lata w Hali Stulecia we Wrocławiu Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej ma zaprezentować szerokiej publiczności bogactwo oferty kulturalnej mniejszości niemieckiej, począwszy od muzyki chóralnej, popu i jazzu, arii operowych i musicalowych evergreenów, poprzez szlagiery, orkiestry dęte, zespoły wokalne aż po taniec. W minionym roku, ze względu na pandemię, Festiwal niestety nie mógł się odbyć, w tym roku jednak cieszymy się, mogąc zaprosić Państwa na wyczekiwane tak długo wydarzenie: 10 września 2022 we Wrocławiu.
Festiwal Kultury będzie podzielony jak zawsze na dwie części:
- Część religijna z nabożeństwem ekumenicznym – rozpocznie się o godz. 10:00 w Katedrze Wrocławskiej
- Część festiwalowa – rozpocznie się o godz. 12:00 w Hali Stulecia.
Uroczyste powitanie wygłosi przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń oraz zaproszeni goście. Już od godziny 13:00 na scenie występować będą zespoły, które przed czterema laty – podczas VI Festiwalu Kultury – przyciągnęły nawet 6000 widzów, wypełniając ją po brzegi. W kuluarach Hali prezentować się będą organizacje mniejszości niemieckiej oraz organizacje partnerskie.
Różnorodne występy gwiazd oraz młodych utalentowanych wykonawców to wizytówka Festiwalu Kultury. Scena opanowana będzie w większości młodzieżą grającą w orkiestrach dętych, tańczących w zespołach, śpiewających w chórach, czy grających i śpiewających solo. Gwiazdą tegorocznego festiwalu w finalnej jego części będą Anna Carina Woitschack i Stefan Mross. Zapraszamy serdecznie! Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku, gdzie stopniowo prezentować będziemy poszczególnych wykonawców.
Wstęp na Festiwal jest bezpłatny. Wszystkich członków mniejszości niemieckiej oraz zainteresowanych niemiecką kulturą i muzyką serdecznie zapraszamy!
Lista artystów, występujących podczas Festiwalu, znajduje się poniżej (zastrzegamy sobie wprowadzanie zmian):
Orkiestra Dęta Kotulin
Orkiestra Dęta Kotulin działa nieprzerwanie od roku 1903, czyli już od 119 lat! Od roku 2011 kapelmistrzem jest Harald Powrósło. Działalność orkiestry skoncentrowana jest wokół województwa śląskiego i opolskiego, ale zespół koncertuje również poza granicami tych województw i kraju. W roku 2015 Orkiestra Dęta Kotulin otrzymała wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Gliwickiego – BENE MERITUS”.
Solistą orkiestry jest pochodzący z górnego Śląska Tomasz Kuboń, pierwszy waltornista Neue Lausitzer Philharmonie Görlitz oraz wykładowca (coacher) przy młodzieżowej orkiestrze Bayerische Philharmonie w Monachium, a także w ramach m.in. Akademii Vincent Bach Masterclass w Opolu.
Bialska Orkiestra Dęta z Orkiestrą Pokrzywnica
Bialską Orkiestrę Dętą oraz Orkiestrę Dętą Pokrzywnica łączy osoba dyrygenta, Andrzeja Weinkopfa. Ich próby i występy odbywają się przeważnie osobno, jak tylko jednak pojawi się okazja, chętnie grają one razem. Orkiestry pielęgnują długą tradycję: w minionym roku Bialska Orkiestra Dęta świętowała jubileusz 30-lecia; Orkiestra Dęta w Pokrzywnicy natomiast obchodziła okrągły jubileusz 100-lecia istnienia! Zapraszamy na ich występ w Hali Stulecia, gdzie czekać na nas będą oba zespoły oraz niezwykła solistka Bialskiej Orkiestry Dętej, Andrea Rischka!
Orkiestra Dęta Leśnica/Kaprys
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kaprys założone zostały w dwóch różnych gminach. Prowadzone są przez jednego dyrygenta: Klaudiusza Lisonia. Skupiają dzieci i młodzież z wielu miejscowości pomiędzy Leśnicą i Prószkowem (woj. Opolskie). W repertuarze posiadają muzykę klasyczną i rozrywkową; współpracują z wieloma solistami i muzykami z kraju i zza granicy. Obydwie orkiestry wielokrotnie zdobywały ważne nagrody na konkursach i festiwalach krajowych i międzynarodowych, związanych m.in. z mniejszością niemiecką w Polsce. Orkiestry prowadzą ożywioną działalność edukacyjną, zachęcając dzieci i młodzież do muzykowania. Prowadzą szeroko zakrojoną współpracę z kilkoma orkiestrami w Niemczech, Austrii i w Czechach.
Występowi orkiestr towarzyszyć będą soliści: Natalia Świerc, Małgorzata Duda, Piotr Lempa oraz Oskar Koziołek-Goetz.
Andrea Rischka
Andrea Rischka związana jest z muzyką od wczesnego dzieciństwa, równolegle łączyła grę na puzonie ze śpiewaniem. Jest wykształconą wokalistką jazzową. Prowadzi również działalność pedagogiczną. W jej repertuarze znajdują się utwory w języku niemieckim, polskim oraz w gwarze śląskiej w obrębie takich gatunków jak szlagiery, pop, muzyka klasyczna czy jazz.
Na Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej usłyszymy Andreę podczas występu połączonych orkiestr: Bialskiej Orkiestry Dętej i Orkiestry Dętej DFK Pokrzywnica. Artyści wspólnie wykonają również utwory, których Andrea jest współautorką.
Posłuchaj TUTAJ.
Solidaris Brass
Zespół Solidaris Brass istnieje od wiosny 2020r. W tym czasie nagrał już kilka płyt; gra cykliczne koncerty z muzyką sakralną, muzyką filmową, muzyką rozrywkową oraz biesiadną, występuje z powodzeniem w kraju i za granicą. Członkowie Zespołu to profesjonalni muzycy gwarantujący każdorazowo wysoki poziom artystyczny i niezapomniane wrażenia emocjonalne.
Grupa taneczna „Dialog”
Grupa taneczna "Dialog" powstała w 1993 r. w Dylakach w gminie Ozimek (woj. Opolskie). Repertuar zespołu, liczącego obecnie 45 osób, jest bardzo bogaty: od tańców śląskich przez niemieckie do czeskich oraz austriackich. Już od kilku lat młodzież reprezentuje region opolski na największym festiwalu Europy: Europade.
Die lustigen Oberfranken
Zespół muzyki ludowej „Die Lustigen Oberfranken“ rozpoczął projekt kulturalny "Pieśni Ojczyzny", realizowany przy wsparciu fundacji "Solidarność z Niemcami za Granicą". W ramach projektu tradycyjne pieśni ludowe, głównie z rodzinnych regionów niemieckich wypędzonych i mniejszości niemieckich w Europie Środkowo-Wschodniej oraz z terenu byłego Związku Radzieckiego, wykonywane są we współczesnych aranżacjach muzycznych: w formie koncertów oraz nagrań audio i wideo a także dokumentowane za pomocą planowanej książeczki.
Celem projektu jest zwiększenie rozpoznawalności w Republice Federalnej Niemiec pieśni ludowych wypędzonych, wysiedleńców i mniejszości niemieckich, ale także przyczynienie się do zachowania, opieki i dalszego przekazywania dziedzictwa kulturalnego pieśni ludowych dla tej grupy ludności.
Chór Nidzica
Zespół przy Nidzickim Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej od jego powstania w roku 1994. W swoim repertuarze chór ma utwory w języku polskim i niemieckim: pieśni ludowe, dawne i współczesne, poruszające tematykę małej ojczyzny, religijne i kolędy. Dyrygentem chóru jest Marcin Bąkowski, który tworzy również aranżacje i akompaniamenty do śpiewanych utworów. Do dorobku zespołu zaliczyć należy, obok licznych koncertów w kraju i za granicą, również dwie nagrane płyty.
The Off Destination - Das Aus-Ziel
Zespół powstał w 2018r w Poznaniu. Początkowym impulsem była działalność zespołu The Aristocrats założonego przez niemieckiego muzyka Marco Minnemanna z Hanoweru - kompozytora i multiinstrumentalisty, znanego głównie jako perkusista. Marco stworzył trio, gdzie w sekcji współpracuje z basistą Bryanem Bellerem, a na gitarze gra Guthrie Govan. Repertuar naszego zespołu – The Off Destination - to instrumentalny jazz elektryczny i fusion. Wykonywane utwory to standardy z tego kręgu muzycznego.
W skład zespołu wchodzą:
Piotr Starzyński – gitara
Krzysztof Waśkiewicz – bas
Krzysztof Rabiczko – perkusja
Uczestnicy projektu Gesangscamp
Zespół złożony jest z uczestników obozu wokalnego Gesangscamp organizowanego przez TSKN na Śląsku Opolskim. Grupa przygotowywała się już podczas całego tygodnia w lipcu 2022. Niektórzy z członków grupy brali również udział w edycji Gesangscampu w roku 2021.
Chór "Freundschaft" z Wałbrzycha
Istniejący od 1992 roku chór "Freundschaft" z Wałbrzycha ma w swoim repertuarze pieśni klasyczne, religijne i pieśni o tematyce Heimatu, śpiewane po niemiecku, po polsku, po angielsku i po łacinie. Grupa występowała zarówno w Polsce jak i za granicą, w tym - niezliczoną ilość razy! - w Niemczech.
Grupa taneczna „Łężczok“
Zespół Taneczny Łężczok z Kuźni Raciborskiej, który w marcu tego roku obchodził jubileusz 25-lecia. Istnieje jednak już od 26 lat i w ciągu tego czasu występował w wielu miejscach: w kraju i za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech, Bułgarii i Turcji. We Wrocławiu Łężczok wystąpi już po raz czwarty; widzowie spodziewać się będą mogli najstarszej z w sumie trzech grup wiekowych. Ją też prezentujemy na poniższych zdjęciach.
Zespół "Mikołajczanki"
W repertuarze działającego do siedmiu lat zespołu znajdziemy piosenki ludowe i biesiadne w języku polskim i niemieckim. Występy Mikołajczanek towarzyszą nie tylko uroczystościom w siedzibie Towarzystwa Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej „Ojczyzna” w Kwidzynie; zespół występował również na przeglądach i uroczystościach lokalnych, jak na przykład przeglądy Kół Gospodyń Wiejskich, konkursy Piosenki Niemieckiej w Ostródzie i Mniejszości Narodowych w Olsztynie czy Festiwal Czterech Kultur w Dzierzgoniu.
Glogovia Brass i Zuzanna Herud
Glogovia Brass i Zuzanna Herud - Glogovia Brass działa oficjalnie od 2008 roku. Założycielem zespołu jest pan Rafał Miczka, który zainicjował utworzenie składu kameralnego Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Głogówka.
Początkową ideą miało być reprezentowanie Głogówka na różnych wymianach zagranicznych. Dzięki temu zespół w swoim dorobku artystycznym ma koncerty we Francji, Szwajcarii, Niemczech czy Czechach. Obecnie zespół, pod nazwą Glogovia Brass, działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku oraz DFK Głogówek-Winiary. Orkiestra jest wspierana dotacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach projektu „Wsparcie działalności zespołów artystycznych Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego na Śląsku Opolskim”.
Zuzanna Herud od najmłodszych lat była i jest związana z mniejszością niemiecką i to właśnie dzięki niej zaczęła interesować się niemiecką muzyką i prezentować ją podczas licznych występów w DFK.
Zespół taneczny "Tworkauer Eiche"
Zespół taneczny "Tworkauer Eiche" (official) powstał w 1995r przy DFK Tworków / DFK Tworkau. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ludowe z regionu, z Niemiec i z Austrii. Wieloletni działalność zespołu zaowocowała ponad 400 pokazami tanecznymi w kraju i za granicą. Szczególnie bliskie dla zespołu były m.in. występy na Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych "Europeada" w Kielcach, gdzie Tworkauer Eiche reprezentowała mniejszość niemiecką, oraz występy wyjazdowe do Szwecji i Belgii.
Close2Jazz
Close2Jazz to młody i energiczny zespół z zamiłowaniem do muzyki jazzowej i bluesowej. Powstał w roku 2019. W repertuarze zespół posiada utwory po polsku, niemiecku jak i angielsku. Zespół ma za sobą już kilka koncertów, w tym w maju 2022 pierwszy zagraniczny występ w Poczdamie.
Chór Męski TSKN na Śląsku Opolskim
Chór powołany specjalnie na okoliczność siódmego Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej, zrzeszający mężczyzn będących członkami chórów i zespołów śpiewaczych regionu opolskiego. Chór przywołuje żywą niegdyś tradycję chórów męskich i łączy różne generacje śpiewających panów.
Aneta & Norbert
Duet z regionu opolskiego, od 16 lat wykonujący muzykę rozrywkową oraz operetkową. Aneta & Norbert to również para konferansjerów, którzy każdą uroczystość zamienią w niezapomniany event. Występują głównie w województwach opolskim, śląskim oraz dolnośląskim, a poza granicami kraju w Niemczech, Austrii i na Słowacji.
Grupa taneczna "Palanok" z Ukrainy
Chór Singende Herzen / grupa taneczna Palanok z Zakarpacia w Ukrainie: Grupa powstała w 2004 roku przy niemieckim domu kultury Palanka w Ukrainie Karpackiej. Na przestrzeni lat grupa brała udział w wielu festiwalach; występowała również za granicą, m. in. w Austrii. W sumie zespół składa się z czterech mniejszych grup w różnym wieku: występują w jego ramach zatem zarówno dorośli jak i młodzież oraz dzieci.
Chór „Singende Herzen” z Ukrainy
Chór Singende Herzen / grupa taneczna Palanok z Zakarpacia w Ukrainie: Grupa powstała w 2004 roku przy niemieckim domu kultury Palanka w Ukrainie Karpackiej. Na przestrzeni lat grupa brała udział w wielu festiwalach; występowała również za granicą, m. in. w Austrii. W sumie zespół składa się z czterech mniejszych grup w różnym wieku: występują w jego ramach zatem zarówno dorośli jak i młodzież oraz dzieci.
Gwiazdy wieczoru: Anna-Carina Woitschack i Stefan Mross
Anna Carina Woitschack swoją muzyką zachwyca fanów szlagierów już od dziesięciu lat. Karierę rozpoczęła w 2011 roku od zakończonego sukcesem udziału w castingu "Deutschlands sucht den Superstar". Swój jubileusz świętowała niedawno z nowym albumem "Träumer". Jej najbardziej udany solowy tytuł to "Küss mich wach", osiągający najlepsze wyniki na listach szlagierów.
Stefan Mross w roku 2009 świętował już swój 30-letni jubileusz. Z tego powodu muzyk w 2019 udał się na wielkie tournee po Niemczech, zachwycając swoich fanów w wielu miastach nastrojowym i ciekawym widowiskiem scenicznym. Stefan Mross znany jest nie tylko z koncertów, ale także z kariery telewizyjnej: od 2005 roku jest twarzą programu ARD "Immer wieder sonntags".
W trakcie Festiwalu przeprowadzona zostanie zbiórka publiczna na rzecz dwóch naszych zespołów: Palanok i Singende Herzen z Ukrainy.
Na terenie Hali Stulecia znaleźć będzie można wolontariuszy z puszkami. Każda pomoc ma znaczenie!
W kuluarach Hali Stulecia prezentować się również będą organizacje partnerskie ZNSSK w Polsce (pełna lista organizacji w zamieszczonym poniżej programie):
Biblioteka Austriacka w Opolu
Biblioteka Austriacka w Opolu jest od 1993 roku ogólnodostępną biblioteką niemieckojęzyczną, funkcjonująca organizacyjnie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Biblioteka Austriacka dysponuje ponad 30 000 woluminami zbiorów, czasopismami, płytami CD i DVD dostępnymi w katalogu internetowym. Specjalizuje się w literaturze austriackiej i niemieckiej, historii i teorii literatury oraz języka niemieckiego jako obcego, literatury dziecięcej i młodzieżowej, historii i krajoznawstwa i in.
Ponadto oferuje bogaty program kulturalny: odczyty autorskie, wystawy, wykłady i koncerty. Punkt kulminacyjny stanowi coroczna Wiosna Austriacka oraz współorganizowanie programu Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Poza tym biblioteka organizuje kursy języka niemieckiego dla początkujących i zaawansowanych, lekcje biblioteczne z różnorodną ofertą wykładów dla uczniów i studentów oraz ogólnopolski konkurs wiedzy o Austrii. Biblioteka ściśle współpracuje m.in. z Uniwersytetem Opolskim oraz Austriackim Forum Kultury w Warszawie.
Adres: Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole ; Tel. +48 /77/ 47 47 085 ; e-mail: ba.wbp.opole.pl ; www.ba.wbp.opole.pl
Muzeum Hajmatu Jakoba Bleyera w Budaörs (Węgry)
Muzeum Hajmatu Jakoba Bleyera w Budaörs (Węgry) - Muzeum Roku 2020 - przedstawia się
W węgiersko-niemieckim Muzeum Hajmatu Jakoba Bleyera spotykają się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Jest to otwarte muzeum doświadczeń i przestrzeń kulturalna dla każdej grupy wiekowej. Na naszych wystawach stałych, w izbie paradnej, w kuchni i w pokoju Budaörs, opowiadają o tej dawnej osadzie węgiersko-niemieckiej zdjęcia, ludzie, domy i przedmioty. Muzealna galeria w sąsiednim budynku służy do wystaw czasowych. W ten sposób chcemy zachować stare wartości (wystawy w muzeum historii lokalnej) równolegle z nowymi (wystawy galerii).
Oprócz wystaw lokalne muzeum historyczne kładzie również nacisk na inne formy tradycji i budowania społeczności. Nasze regularny program obejmują obozy letnie dla dzieci, tradycyjne koła specjalistyczne, organizowane w okolicy Wielkanocy i w okresie Adwentu. Nasze wydarzenia dla rodzin odwiedza coraz więcej osób (domek zabaw, teatr lalek). Wydarzenia naukowe obejmują wykłady, prezentacje książek i konferencje naukowe. Poza murami muzeum, w ramach spacerów po mieście, pokazujemy zainteresowanym wartości kulturowe Węgrów i Niemców Budaörs. Odwiedź nas – wirtualnie lub osobiście – i weź udział w lokalnej historycznej podróży w czasie w Budaörs! Czekamy na Ciebie!
Dr. Kathi Gajdos-Frank, dyrektor, Muzeum Hajmatu Jakoba Bleyera, www.heimatmuseum.hu
Landsmannschaft der Oberschlesier e.V./ Stowarzyszenie ziomkostwa Górnoślązaków
Stowarzyszenie powstało w 1950 r. gdy 1,2 miliona niemieckich Górnoślązaków zbiegły lub zostały wygnane ze swej ojczyzny. Dzisiaj stowarzyszenie zajmuje się zachowaniem i przekazem kultury górnośląskiej w kontekście europejskim oraz porozumieniem międzynarodowym. Patronem stowarzyszenia jest rząd Nardrenii-Westfalii.
W 1970 roku ziomkostwo założyło fundację Haus Oberschlesien/ Dom Górnego śląska, która utworzyła Oberschlesisches Landesmuseum/ Muzeum Górnośląskie w Ratingen. Stowarzyszenie organizuje m.in. pielgrzymki, wycieczki i festyny oraz zajmuje się tematyczną pracą medialną.
Aktualnie istnieje 25 grup powiatowych w całych Niemczech. Strona internetowa instytucji w języku niemieckim: http://www.oberschlesien.de
Biblioteka im. Josepha von Eichendorffa w Opolu
Polsko-niemiecka Biblioteka im. Josepha von Eichendorffa w Opolu powstała w 2000 roku i od tego czasu oferuje bogaty wybór literatury w języku niemieckim i polskim, ale także czeskim i angielskim. Księgozbiór obejmuje prawie 35 000 woluminów, w tym około 3 000 starych druków oraz książek i czasopism wydanych przed 1945 rokiem.
Centralnymi punktami kolekcji są: Śląsk i dawne ziemie wschodnioniemieckie, stosunki polsko-niemieckie oraz mniejszości w Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz Śląska biblioteka skupia się również na działalności na rzecz dzieci i młodzieży: posiada bogaty zasób literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz angażuje się w promowanie dwujęzyczności w regionie górnośląskim. Na miejscu i w szkołach placówka oferuje liczne godziny biblioteczne, warsztaty językowe dla przedszkolaków, konkurs czytelniczy "Winterreise ins Bücherland mit dem Goethe-Institut", w ramach Niemieckich Dni Kultury na Śląsku Opolskim noc grozy w bibliotece z postaciami ze śląskiego świata legend i wiele innych. Również dla tych działań Śląsk pozostaje głównym mianownikiem.
Biblioteka ściśle współpracuje z Instytutem Herdera w Marburgu, Instytutem Goethego w Krakowie, Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, ZNSSK w Polsce, SKGD na Śląsku Opolskim, Centrum Eichendorffa w Łubowicach oraz Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej. Biblioteka jest współzałożycielką i członkinią Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Mobilnych z siedzibą w Gostyniu.
W ramach biblioteki działa duszpasterstwo mniejszości narodowych i etnicznych w diecezji opolskiej.
Heimatwerk Schlesischer Katholiken
Heimatwerk Schlesischer Katholiken prezentowało swoją działalność już na VI Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej we wrześniu 2018. Również i w tym roku kilku członków zarządu Heimatwerk będzie czekać na gości w celu dyskusji / spotkań. Zainteresowani będą mogli również zaopatrzyć się w różne publikacje. Na załączonej ulotce można zapoznać się z krótką informacją nt. idei i działalności Związku.
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce
Podstawę utworzenia Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce stanowi zapis Wspólnego Oświadczenia Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu z 2011 roku mówiący o wsparciu w zakresie muzealnej prezentacji historii mniejszości niemieckiej w Polsce.
W 2020 roku podpisano list intencyjny pomiędzy Województwem Opolskim a Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia w Opolu Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce. W myśl tego dokumentu Centrum powołano do życia jako oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu.
Zadania Centrum jako instytucji dziedzictwa kulturowego wykraczają daleko poza przekazywanie historii i kultury. W tym sensie Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze pełni funkcję:
- muzeum;
- ośrodka historyczno-kulturalnego;
- miejsca edukacji pozaszkolnej;
- miejsca spotkań.
Główne obszary działania Centrum to:
Wystawy
Głównym zadaniem instytucji było opracowanie i stworzenie dwujęzycznej stałej ekspozycji „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość” dokumentującej i prezentującej historię i działalność społeczności niemieckiej na terenie dzisiejszej Polski. Prezentowane są także wystawy czasowe poświęcone wybranym wątkom dziedzictwa i kultury Niemców w Polsce i Europie oraz innych mniejszości.
Dokumentacja
Centrum dokumentuje bieżącą działalność mniejszości niemieckiej poprzez gromadzenie prasy mniejszościowej, artykułów na temat mniejszości niemieckiej, akt, dokumentów, zdjęć oraz prowadzenie ewidencji zasobów dostępnych w innych instytucjach.
Edukacja i kultura
W oparciu o wystawę stałą i wystawy czasowe opracowana jest oferta edukacyjna i kulturalna.
Kontakt:
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce
ul. Szpitalna 11, 45-010 Opole
tel. (+48) 77 407 50 12
e-mail: cdwbp@cdwbp.opole.pl
Facebook
Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa)
Niemiecki Instytut Zagranicznych Stosunków Zagranicznych (ifa) angażuje się w pokojowe i wzbogacające współistnienie ludzi i kultur na całym świecie. Promuje wymianę artystyczną i kulturalną w programach wystawienniczych, dialogowych i konferencyjnych oraz działa jako centrum doskonalenia w zakresie stosunków kulturalnych i polityki edukacyjnej. Ifa należy do globalnej sieci i opiera się na długoterminowej, partnerskiej współpracy. Dział Integracja & Media wspiera mniejszości niemieckie w Europie Wschodniej i Azji Środkowej w wypełnianiu ich funkcji budowniczych mostów między społeczeństwem większościowym i mniejszościowym.
Program stypendialny ifa daje możliwość wspierania organizacji mniejszości niemieckich i zdobywania nowych doświadczeń. Menedżerowie kultury i redaktorzy ifa pracują w organizacjach w wybranych projektach i wspierają instytucje swoim know-how. Celem programu stypendialnego jest przekazywanie nowoczesnego i dynamicznego wizerunku Niemiec i Europy oraz wzmocnienie lokalnych organizacji w ich kulturowej funkcji pomostowej między mniejszością a większością.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do udziału w debacie w formie talk-show:
„Młoda Europa 2022 – wyzwania na przyszłość”, to temat na jaki chcemy podyskutować z młodymi ludźmi. Inicjatywa ta ma na celu docenienie, wyróżnienie a przede wszystkim okazanie wsparcia młodemu pokoleniu, poprzez danie szansy na bycie aktywnymi obywatelami, którzy przyczynią się do pozytywnych zmian w otaczającym świecie.
Więcej na temat debaty TUTAJ.
Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia „Prezent urodzinowy dla Janoscha”, przygotowanego przez dzieci ze szkoły stowarzyszeniowej Pro Liberis Silesiae:
Mały Niedźwiedź i mały Tygrys z opowieści Janoscha zastanawiają się, co mogliby mu wręczyć na 90. urodziny. Razem z pozostałymi bohaterami książek Janoscha przeprowadzają burzę mózgów i wspólnie znajdują wspaniały pomysł na to, co mogłoby uszczęśliwić pochodzącego ze Śląska pisarza.
Uczniowie ze szkoły stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej wspólnie ze swoimi nauczycielami przygotowali spektakl, w którym pokazują swoją sztukę poprzez muzykowanie, taniec, śpiew i piękny język niemiecki. Będzie zabawnie, ale i wzruszająco…
Pobierz pełen program wydarzenia, sprawdź mapkę stoisk:
Program VII Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej
Jeśli jadą Państwo na Festiwal z Niemiec, polecamy podróż oferowaną przez Senfkorn Reisen. Więcej informacji po kliknięciu na obrazek poniżej:
Pobierz festiwalową ulotkę i plakat:
Kulturfestival - Faltblatt / Festiwal Kultury - ulotka Kulturfestival - Plakat / Festiwal Kultury - plakatWskazówki dojazdu: Prowadzący do Hali Stulecia XIX-wieczny Most Zwierzyniecki poddawany jest obecnie pracom renowacyjnym; ponadto w okolicy Hali Stulecia trwają prace remontowe torowiska tramwajowego.
Możliwy jest przejazd samochodowy w obu kierunkach, prosimy jednak o ostrożną jazdę!
VII Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej
Koordynator projektu: Monika Wittek
Kierownik artystyczny: Aneta Lissy-Kluczny
Kierownik organizacyjny: Wanda Mleczak
Wydarzenie realizowane jest dzięki finansowemu wsparciu:
Sponsorzy:
Partnerzy:
Opiekun medialny:
Patroni medialni:
Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z koordynatorką Festiwalu, Moniką Wittek: