Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac Miry-Żelechower-Aleksiun, malarki żydowskiego pochodzenia, jednej z najbardziej wyrazistych postaci wrocławskiego środowiska artystycznego.
Artystka urodziła się w Millerowie koło Rostowa (dziś Rosja), dokąd uciekli jej rodzice w czasie II wojny światowej. Po wojnie Mira wraz z matką wróciły do Polski jako repatriantki. Swoją pasję malarską rozwijała najpierw w Liceum Plastycznym, a potem na studiach w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, ukończonych w 1966 r.
Wychowana w duchu ateistycznym Mira Żelechower-Aleksiun jako dorosła osoba wstąpiła do Kościoła katolickiego. Siłę płynącą ze swojego żydowskiego pochodzenia uzmysłowiła sobie dopiero w trakcie podróży do Izraela pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. Tam zachwyciły ją żydowska kultura, tradycja i pisma religijne. Wtedy też powróciła do judaizmu.
Prezentowana w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce wystawa przedstawia dwa cykle obrazów, którymi autorka nawiązuje do treści Tory. Jeden z nich inspirowany jest księgą Estery, drugi księgą Rut. W odniesieniu do tych historii malarka porusza temat obcości w judaizmie, bo jak pisze: „Ponieważ byliśmy obcy w Egipcie, mamy większe zrozumienie dla obcości. (…) Rut jest Moabitką, zakazaną dla Żydów obcą. A jednak ta obca staje się pramatką króla Dawida, rodu Mesjasza. Ta uniwersalność wzorca urzekła mnie swoją aktualnością. Ciąg dzielnych kobiet jest wzorem na dzisiejsze podejście do roli kobiety.”
Wystawa organizowana jest w ramach realizowanego w Centrum projektu „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych”. Wstęp jest bezpłatny – wystarczy zgłosić się w recepcji. Ekspozycja będzie również tłem do wydarzeń towarzyszących, planowanych na sierpień 2023. Więcej informacji już wkrótce na stronie WBP w Opolu: www.wbp.opole.pl oraz na social media Centrum: na Facebooku i na Instagramie.
Projekt „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych” finansowany jest przez Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) z budżetu Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt der Bundesrepublik Deutschland) za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.