Zaproszenie na wystawę “Ikony polskiej architektury. Modernizm w Polsce i Europie w plakatach Rafała Stefanowskiego”

Zaproszenie na wystawę “Ikony polskiej architektury. Modernizm w Polsce i Europie w plakatach Rafała Stefanowskiego”

Niemiecki Instytut Spraw Polskich zaprasza na wystawę “Ikony polskiej architektury. Modernizm w Polsce i Europie w plakatach Rafała Stefanowskiego”. Odbędzie się ona w dniach 13 czerwca – 16 sierpnia 2024 r. w Niemieckim Instytucie Spraw Polskich w pałacu w Darmstadt (pon.-czw. 10:00-16:00 / piątek 10:00-13:00). (Deutsches Polen-Institut Residenzschloss, Marktplatz 15, D-64283 Darmstadt)

Niemiecki Instytut Spraw Polskich postanowił w tym roku poświęcić Jahrbuch Polen tematowi ” Nowoczesna Polska”. Zespół redakcyjny poprosił warszawskiego grafika i architekta Rafała Stefanowskiego o skomponowanie imponujących przykładów polskiej architektury z okresu historycznego modernizmu i okresu po 2000 roku w jego typowo minimalistycznej formie.

Wystawa prezentuje 25 obiektów zaliczanych do ikon polskiej architektury. Są wśród nich prace uznanych na świecie architektów, takich jak Daniel Libeskind czy Helmut Jahn, ale także renomowanych polskich pracowni, takich jak Medusa Group, Kwadrat czy Kuryłowicz & Associates. Nie zabraknie również klasycznych twórców z lat 30-tych, takich jak Bohdan Lachert czy Józef Szanajca. Poza polskimi “ikonami” Stefanowski zaprezentuje także kilka obiektów międzynarodowych, takich jak Opera w Oslo, Filharmonia nad Łabą w Hamburgu, Muzeum Żydowskie w Berlinie, Wieża Ślubna w Darmstadt!

Rafał Stefanowski – architekt, grafik, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 20 lat zawodowo związany z Warszawą, gdzie współpracował z najlepszymi polskimi biurami architektonicznymi. Kilka lat temu stworzył serię minimalistycznych plakatów o tematyce architektonicznej, która jest kontynuowana i liczy już ponad 50 obiektów. Swoje życie harmonizuje z rodziną i drugą wielką pasją – wspinaczką.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy! Otwarcie wystawy w czwartek, 13 czerwca, o godz. 18:00 . Artysta będzie obecny.

Skip to content