Henryk Kroll jest jedną z tych osób, bez których nie wyobrażamy sobie życia politycznego na Górnym Śląsku po 1989 roku. Z wykształcenia lekarz weterynarii, w swoim czasie odnoszący sukcesy dyrektor ogromnej fermy kurczaków nigdy by nie pomyślał, że pewnego dnia będzie reprezentować mniejszość niemiecką w warszawskim Sejmie. Zwłaszcza, że wychował się w PRL – państwie, które ani nie akceptowało specyfiki górnośląskiej, ani nie chciało zwrócić uwagi na fakt, że znaczna część osób mieszkających nad Odrą czuła się Niemcami.
W rozmowie z Dawidem Smolorzem Henryk Kroll opowiada o swoim dzieciństwie w niemieckim mikrokosmosie nad Odrą, tle wejścia w życie polityczne po 1989 roku, wytrwałej walce o uznanie mniejszości niemieckiej i czasie spędzonym w warszawskim Sejmie. Jako przedstawiciel mniejszości niemieckiej brał udział w niezliczonych oficjalnych i nieoficjalnych rozmowach z partnerami z Polski i Republiki Federalnej. Przez 25 lat Henryk Kroll był jednym z najbardziej wpływowych polityków na Górnym Śląsku.
Lektura książki dostarcza czytelnikowi cennych autentycznych informacji o współistnieniu Niemców i Polaków na Górnym Śląsku oraz wyostrza spojrzenie na aktualne wyzwania. Po dziesięcioleciach rosnącej akceptacji Niemcy w Polsce są ponownie narażeni na nowe, trudne do uwierzenia represje z powodu obecnych w polityce Warszawy tendencji nacjonalistycznych (tekst wydawcy).
Pojawiliśmy się znikąd. Odrodzenie Niemców na Górnym Śląsku po 1989 roku. Z politykiem i ze świadkiem historii Henrykiem Krollem rozmawiał Dawid Smolorz
Miękka okładka w formacie DIN A5 z oczekiwaną liczbą 180 stron zostanie opublikowana w listopadzie 2022 r. i będzie kosztować 17 euro. Książkę zamówić można do 30 października 2022 r. w preferencyjnej cenie 12 euro plus koszty wysyłki. Wydawca: Senfkorn Verlag.
Ulotka od wydawcy do pobrania: TUTAJ.