Łambinowickie Spotkania Muzealne

Łambinowickie Spotkania Muzealne

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie w ramach cyklu kulturalnego “Łambinowickie Spotkania Muzealne”. Kwietniowa edycja wydarzenia poświęcona będzie promocji tomiku poezji pt. “Ocalone. Antologia wierszy przeciw wojnie”, a naszymi gośćmi będą poeci – autorzy zamieszonych w nim wierszy.

Spotkanie odbędzie się wyjątkowo w czwartek, 20 kwietnia o godz. 17:00 w nowej części budynku Muzeum w Łambinowicach (ul. Muzealna 4).

„Ocalone” to kolejna, trzecia już antologia wierszy, wydana przez Muzeum z intencją przestrogi przed skutkami konfliktów zbrojnych i totalitaryzmów. Od swoich poprzedniczek różni się tym, że spośród trzydziestu trzech zebranych w niej autorów, tylko garstka osobiście doświadczyła wojennej przemocy – to jedna z oznak końca ery świadków historii. Nie jesteśmy całkiem bezbronni wobec upływu czasu. Pisze o tym Tomasz Różycki, poeta i eseista, któremu przypadło trudne zadanie wyboru utworów: „Wiersze nie cofną cierpienia i nie zatrzymają okrucieństwa. Nie ocalą nikogo przed śmiercią. Mogą jednak sprawić, że ofiary i bohaterowie nie pozostaną nienazwani. Mogą ponieść ich imiona poprzez czas, ocalić przed nicością”. Tomik „Ocalone” działa w przestrzeni wyobraźni, czułego współodczuwania i estetycznej wrażliwości. Nastrój kreowany słowem rezonuje z fotografiami autorstwa Sławoja Dubiela, odkrywającymi ślady obozowej przeszłości Łambinowic. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Łambinowickie Spotkania Muzealne”, nad którym patronat honorowy sprawuje Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński.

Zachęcamy do udziału!


Michał Jakubik
Asystent muzealny
Dział Edukacji i Wystaw
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
ul. Muzealna 4, 48-316 Łambinowice
tel./fax 77 434 34 75
e-mail: m.jakubik@cmjw.pl

Skip to content