Wiadomości

 • Dodano: 26 kwiecień 2017, 07:39 Specjalność "Menadżer kultur mniejszościowych" na Uniwersytecie Opolskim

  Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego otwiera nowy kierunek studiów - "Zarządzanie w instytucjach kultury". Wśród oferowanych specjalności "Menadżer kultur mniejszościowych".

 • Dodano: 25 kwiecień 2017, 11:38 Uroczyste otwarcie konferencji „Wiara fundamentem tożsamości“

  Wczoraj odbyło się w Kamieniu Śląskim uroczyste otwarcie konferencji „Wiara fundamentem tożsamości”. Ponad 50 uczestników z piętnastu krajów rozpoczęło swój udział w wydarzeniu od nabożeństwa ekumenicznego.

 • Dodano: 24 kwiecień 2017, 09:27 Msza w intencji rodziny von Schaffgotsch

  30 kwietnia o godzinie 8.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach odbędzie się msza swięta w intencji Hansa Ulricha Schaffgotscha oraz Johanny Gryczik von Schomberg Godulla. Małżonkowie byli właścicielami Kopic i niemieckimi przemysłowcami, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju Śląska.

 • Dodano: 21 kwiecień 2017, 09:27 Dziś w Wochenblatt.pl – 21 kwietnia

  Tematy z dzisiejszego wydania gazety Niemców w Polsce.

 • Dodano: 20 kwiecień 2017, 10:31 2017 rokiem księdza Augusta Weltzla w Tworkowie

  Zarząd DFK Tworków wspólnie z proboszczem księdzem Piotrem Tkoczem i parafią rzymskokatolicką p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tworkowie rozpoczął w niedzielę 9 kwietnia obchody uroczystości związane z 200 rocznicą urodzin wielkiego dziejopisarza Śląska i proboszcza Tworkowa w latach 1857 – 1897, księdza dr Augustina Weltzla.

 • Dodano: 17 kwiecień 2017, 09:16 Wesołych Świąt!

  Życzą Zarząd oraz pracownicy Związku Niemieckich Stowarzyszeń.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 20 kwiecień 2017, 13:46

  Kolumna > Wiara i tożsamość

  Za tydzień do Kamienia Śląskiego przybędą duchowni kościoła katolickiego i ewangelickiego z wielu krajów, którzy pełnią posługę duszpasterską dla mniejszości niemieckich w poszczególnych państwach. Spotkanie ma wytworzyć wśród uczestników wspólnotę, ale również dać okazję do wymiany doświadczeń. Rzeczą która nie podlega dyskusji, a zarazem stanowiła źródło idei tej konferencji, jest przekonanie, że tożsamość człowieka jest niepowtarzalna, a należą do nie zarówno wiara jak i narodowość. Interesująco będzie stwierdzić na ile rzeczywiście wiara wspiera tożsamość, w tym aspekcie językowym oraz...

 • Dodano: 13 kwiecień 2017, 09:23

  Kolumna > Wielki Tydzień

  Przed kilku laty usłyszałem od biskupa Alfonsa Nossola, że Kościół i mniejszość niemiecka walczą na tym samym froncie, mianowicie o tożsamość, która jest częścią ludzkiej duszy. Tożsamość jest również jest różnorodna, co znaczy, że jednocześnie ma religijny, językowy, a także narodowy charakter. Język i pojęcia kulturowe wpływają także na myśli. Te są bardzo różne i uzależnione od języka, co pokazuje czas, w którym jesteśmy. Ten tydzień to w języku polskim „Wielki Tydzień”, natomiast w języku niemieckim określany jest jako „Karwoche” czy też Cichy Tydzień. Już samo nazewnictwo prowadzi nas...

Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń

Organizacje

Ostatnio komentowane