Wiadomości

 • Dodano: 29 styczeń 2018, 08:09 Mapy do dwóch tras wycieczkowych wzdłuż dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku

  Uzupełnieniem otwartej w grudniu 2017 r. wystawy o dawnej granicy oddzielającej ziemie śląskie i Królestwo Polskie są dwie trasy wycieczkowe, których szlaki wiodą przez miejscowości usytuowane wzdłuż wybranych odcinków historycznej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Trasy wycieczek uwzględnią istniejące do dziś obiekty takie jak urzędy celne, graniczne dworce kolejowe i inne miejsca istotne w życiu ówczesnych mieszkańców terenów przygranicznych. Mapki do tras wycieczkowych zawierają krótkie dwujęzyczne (polsko-niemieckie) informacje oraz zdjęcia miejsc do zwiedzania. Bezpłatne mapy dostępne są w DWPN oraz można je pobrać ze strony internetowej www.haus.pl.

 • Dodano: 10 styczeń 2018, 09:53 XXI edycja konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

  Biblioteka Austriacka WBP w Opolu zaprasza na XXI konkurs wiedzy o Austrii, jej historii, geografii i kulturze. Konkurs ma charakter ogólnopolski. I etap konkursu odbędzie się 6 marca. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 marca. Więcej informacji na stronie www.ba.wbp.opole.pl.

 • Dodano: 10 styczeń 2018, 09:00 Podpisz teraz!

  Jeżeli ktoś nie poparł jeszcze inicjatywy Minority SafePack swoim podpisem, może to teraz zrobić na oficjalnej stronie internetowej kampanii.

 • Dodano: 04 styczeń 2018, 11:52 Przewodniki z trasami wycieczkowymi po Górnym Śląsku

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotował dla miłośników historii i kultury komplet trzech tras wycieczkowych w postaci dwujęzycznych broszur obejmujących Górny Śląsk. Z bogatych merytorycznie materiałów można korzystać nieodpłatnie. Przewodniki dostępne są w formacie PDF na stronie internetowej www.haus.pl.

 • Dodano: 22 grudzień 2017, 10:40 Związek Niemieckich Stowarzyszeń życzy Wesołych Świąt!

  „Zeit für Liebe und Gefühl, heute bleibt‘s nur draußen kühl. Kerzenschein und Plätzchenduft – Weihnachten liegt in der Luft“

 • Dodano: 14 grudzień 2017, 11:05 Stanowisko MN w sprawie subwencji oświatowej

  Publikujemy stanowisko ZNSSK w Polsce w związku z projektem rozporządzenia MEN w sprawie sposobu naliczania subwencji oświatowej na nauczanie języków mniejszości.

 • Dodano: 29 listopad 2017, 13:35 Koncert Bożonarodzeniowy w Łubowicach

  Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zaprasza serdecznie na koncert bożonarodzeniowy w Łubowicach. Szczegóły znajdziecie Państwo na plakacie.

 • Dodano: 29 listopad 2017, 08:15 Rozmowy o wsparciu Mniejszości Niemieckiej w Berlinie

  Wczoraj w siedzibie niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odbyły się rozmowy przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej w Polsce z pracownikami niemieckiego MSW w sprawie planowania budżetu na rok 2018.

 • Dodano: 27 listopad 2017, 11:19 Egon Primas nowym przewodniczącym OMV

  W piątek delegaci OMV wybrali posła do Landtagu Turyngii następcą Helmuta Sauera.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 06 luty 2018, 15:14

  Kolumna > Czy wylano dziecko z kąpielą?

  Nie sposób w dzisiejszej kolumnie uniknąć tematu, który rozgrzał do czerwoności opinię publiczną zarówno w Polsce, jak i tym razem na świecie. Zmiana ustawy o IPN miała ułatwić walkę z określeniem „polskie obozy koncentracyjne” poprzez penalizację używania takich sformułowań. Biorąc pod uwagę fakt, że zwykle używali takich określeń dziennikarze czy politycy poza Polską, należy powątpiewać w skuteczność ich karania. Ale jak wskazuje analiza uchwalonych zmian, ustawodawca znacznie poszerzył zakres tego, co uznaje za karalne, nie zadbał o właściwą debatę publiczną i dyplomatyczną, a na dodatek...

 • Dodano: 28 listopad 2017, 09:48

  Kolumna > Historia a przyszłość

  W ostatnich dniach miałem możliwość odbycia długiej rozmowy z mieszkającym od kilku tygodni w Berlinie Chorwatem. Była ona ciekawa także z punktu widzenia procesów zachodzących w Polsce. Zdumiała mnie odpowiedź na standardowo zadane pytanie: „Jak ci się mieszka w Niemczech?”. W odpowiedzi nie usłyszałem analizy oferty mieszkaniowej, komunikacji miejskiej czy problemów finansowych. Usłyszałem, że od tych kilku tygodni gdy mieszka w Berlinie jest spokojny, gdyż nie musi uczestniczyć w niezmiennie toczącym się w Chorwacji i innych krajach postjugosłowiańskich dyskursie nacjonalistycznym. Nie...