W dniach 10.-11.12.2022 na zaproszenie Niemieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Polsce do głogóweckiego Centrum Kultury przybyło 8 grup młodzieżowych z kół terenowych mniejszości niemieckiej z Toszka, Landzmierza, Wałbrzycha, Koźla, Białej, Rzepcza, Raszowej oraz Głogówka. Młodzi artyści w przeciągu 6 miesięcy przygotowali pod opieką nauczycieli spektakl teatralny, adaptując lub pisząc od podstaw scenariusz, przygotowując jego scenografię, plakaty oraz dobierając muzykę [pisaliśmy o tym TUTAJ].
Dzięki wytężonej pracy naszych młodych artystów na deskach głogóweckiej sceny mogliśmy zobaczyć najróżniejsze sztuki teatralne: od thrillera poprzez musical, dramat po baśń, a wszystko to w języku niemieckim. W pierwszym dniu zmagań młoda generacja mniejszości niemieckiej zaprezentowała swoje dzieła:
- DFK Waldenburg / Wałbrzych – „Die Verwandlung“ pod kierownictwem pani Iwony Rudnickiej
- DFK Tost / Toszek – „Am Scheidenweg“ pod kierownictwem pani Aleksandry Kupczyk
- DFK Repsch / Rzepcze – „Die Weihnachtsgeschichte“ pod kierownictwem pani Agnieszki Winkler
- DFK Landsmierz / Landzmierz – „Ich wollte nur deine Liebe“ pod kierownictwem pani Beaty Urbańczyk
- DFK Cosel / Koźle – „Karussel der Emotionen“ pod kierownictwem pani Sandry Langer
- DFK Raschau / Raszowa – „In der Traumfabrik“ pod kierownictwem pani Gabrieli Burczek
- DFK Oberglogau / Głogówek – „Zurück auf die Bühne“ pod kierownictwem pani Doroty Rybczyk-Heinz
- DFK Zülz / Biała – „Die Legende von den goldenen Äpfel“ pod kierownictwem pana Marka Dzionego
Atrakcji pierwszego dnia było więcej, ponieważ po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na grę miejską ulicami Głogówka, podczas której młodzież, oprócz rozwiazywania skomplikowanych zagadek przygotowanych specjalnie na te okazję, poznawała przedwojenną historię miasta. Następnym punktem programu była dyskoteka, czyli tańce, zabawy oraz integracja.
Noclegi na łóżkach polowych oraz materacach w hali sportowej nie zniechęciły nikogo. Drugi dzień festiwalu teatralnego Jugendbox 2022 rozpoczęła prezentacja najlepszych kabaretów młodzieżowych z poprzedniego roku projektowego. Punktem kulminacyjnym było oczywiście ogłoszenie wyników festiwalu poprzez szanowne jury reprezentowane przez Ankę Graczyk (aktorkę filmową i teatralną, absolwentkę seminarium Maxa Reinhardta, współzałożycielkę krakowskiego teatru „Sztuka na wynos”), Romanę Janik (absolwentkę Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie, producentkę filmową, prowadzącą młodzieżowe grupy teatralne, koordynatorkę oraz współautorkę projektu Jugendbox) oraz Manuelę Leibig (germanistkę oraz współpracownika mediów mniejszości niemieckiej):
1 miejsce: DFK Toszek
2 miejsce: DFK Koźle
Wyróżnienia:
- DFK Raszowa – Hanna Rogocz Laura Stolz Paulina Lysy
- DFK Głogówek – Martyna Larysz, Zofia Gerstenberg, Maja Gerstenberg
- DFK Landzmierz – Sara Grzeszolska
- DFK Toszek – Bartosz Kokot
- DFK Wałbrzych – Weronika Hamela, Natalia Kraczek
- DFK Rzepcze – Andreas Drescher
- DFK Biała – Julia Otte
Dwudniowy program festiwalu moderowany był przez byłych uczestników projektu Jugendbox z Głogówka: Alexandra Gnilkę oraz Marzell Rogosch, którzy to w najlepszy sposób pokazali iż umiejętności ćwiczone w ramach realizacji projektu przydają się w przyszłym życiu zawodowym młodego człowieka.
Główny organizator: Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce
Koordynator projektu: Sebastian Gerstenberg
Projekt finansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.