Od 2010 roku w ramach projektu ZNSSK „Ożywienie domów spotkań” przygotowywane i realizowane są małe projekty dla członków kół DFK województwa opolskiego i śląskiego oraz regionów północnych i zachodnich, które przyczyniają się do zachowania i pielęgnowania niemieckiej kultury, języka i tożsamości.
Jak mówiła Sybilla Dzumla, koordynatorka projektu ZNSSK w Polsce:
„Dla wielu nie do pomyślenia jest dziś działalność mniejszości niemieckiej bez tego projektu. Myślę, że jest to najważniejsza ewolucja związana z „Ożywieniem domów spotkań”. Dzięki temu projektowi zupełnie zmieniła się aktywność kół DFK i jej zasięg. Wcześniej możliwa była jedynie realizacja odgórnie narzuconych projektów. Teraz są to inicjatywy oddolne. I to jest największa wartość tego projektu”.
Jak istotną rolę odgrywają opiekunowie, podkreśliła Emanuela Dybaś, opiekunka projektu w regionie północno-zachodnim:
„Być może po liczbie projektów tego nie widać, ale jest to bardzo ważne. Członkowie mniejszości mają możliwość realizacji projektów, otrzymują wsparcie przy wnioskowaniu o środki na ich organizację, nie muszą tego robić sami. Jest opiekun projekty, który im w tym pomaga. Gdyby nie to, to prawdopodobnie wcale nie organizowaliby projektów”.
Zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią odcinka Schlesien Journal, w którym to dowiedzą się Państwo więcej na temat projektu „Ożywienie domów spotkań”.
Projekt ten finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.