„Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych”: Romowie

„Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych”: Romowie

Romowie to jedna z czterech, zamieszkujących Polskę uznanych mniejszości etnicznych. Od 1992 roku na rzecz tej społeczności działa Stowarzyszenie Romów w Polsce prowadzące aktywną, wielokierunkową działalność, zmierzającą do poprawy sytuacji społecznej, ekonomicznej i kulturalnej romskich środowisk. Ponadto w lutym 2024 roku powstała pierwsza w Polsce instytucja poświęcona Romom: Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu.

Gościem kontynuowanego w naszym Centrum cyklu „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych” będzie Władysław Kwiatkowski  ̶  wieloletni pracownik Stowarzyszenia Romów w Polsce, koordynator licznych projektów naukowych i edukacyjnych, współtwórca wystawy stałej „Romowie – historia i kultura” oraz dyrektor nowopowstałej instytucji. Podczas spotkania przybliży nam historię Romów od momentu wyjścia z subkontynentu indyjskiego, poprzez moment osiedlenia w Europie, przez tragiczny okres Holocaustu romskiego aż po historie z życia taborowego. Nie zabraknie też opowieści o sytuacji Romów w czasach współczesnych.

Spotkanie uświetni występ Józefa Mersteina Jochymczyka  ̶  barda muzyki romskiej, wykonującego pieśni i ballady w stylu Sinti manousche oraz Gipsy jazz. Nasi goście spodziewać się mogą zarówno starych pieśni taborowych i ballad jak i autorskich utworów.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotografii Janusza Helfera pt. „Cyganie  ̶  Romowie. Zapomniane obrazy”, która potrwa do 15 maja 2024. Wieczór poprowadzi Dominika Gorgosz-Złoty  ̶  dziennikarka Radia Doxa, redaktorka, konferansjerka, relacjonująca m.in. życie kulturalne w Opolu i regionie.

Zapraszamy serdecznie 16 kwietnia 2024 r. (wtorek) o godz. 17:00 do Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu. Liczba miejsc jest ograniczona; uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności mailowo cdwbp@cdwbp.opole.pl lub telefonicznie pod numerem +48 517 448 045.

Ważne! Spotkanie odbędzie się na drugim piętrze; z uwagi na awarię winda jest czasowo niedostępna. Za utrudnienia przepraszamy.

Projekt „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych” finansowany jest przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) z budżetu Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt der Bundesrepublik Deutschland) za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Skip to content