Niemieckojęzyczne publikacje mniejszości: W poczuciu misji czy z realnej potrzeby?

Niemieckojęzyczne publikacje mniejszości: W poczuciu misji czy z realnej potrzeby?

Na podstawie badań stanu czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku 58% Polaków posiada w domu książki, podczas gdy kolejnych 29% deklaruje, że nie ma ani jednej. Zrealizowane na zlecenie Biblioteki Narodowej badanie milczy na temat języka publikacji, lecz jakie byłyby wyniki podobnych statystyk pośród członków mniejszości niemieckiej? Idąc dalej: jaki procent czytelników tej społeczności sięgnąłby – czy to w księgarni, czy w bibliotece  ̶  po pozycje niemieckojęzyczne? Czy w czasach, w  których coraz trudniej zdobyć czytelnika, publikowanie pozycji niemieckojęzycznych ma sens?

W 2024 roku już po raz 74. obchodzić będziemy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji do rozmowy o wydawanych przez instytucje mniejszości publikacjach niemieckojęzycznych zaprosiliśmy czterech gości. Będą nimi:

  • Adriana Dawid – profesor Uniwersytetu Opolskiego, historyczka, badaczka dziejów najnowszych Śląska;
  • dr Monika Czok – adiunkt Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego, germanistka, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa;
  • dr hab. Piotr Tarlinski – dyrektor Centralnej Biblioteki im. Josepha von Eichendorffa, wikariusz biskupi ds. Duszpasterstwa Mniejszości Narodowych i Etnicznych Diecezji Opolskiej;
  • Lucjan Dzumla – dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, w ramach którego działa księgarnia HAUSbooks.

Rozmowę moderować będą: Weronika Wiese, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki ds. Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce oraz dr Michał Matheja, prezes zarządu Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.

Spotkanie odbędzie się w środę, 21 lutego 2024, o godzinie 17:00 w siedzibie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce w Opolu przy ul. Szpitalnej 11. Wydarzenie będzie również okazją do zaprezentowania publikacji Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Wstęp wolny  ̶  zapraszamy!

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci przybycia: mailowo na adres cdwbp@cdwbp.opole.pl lub pod numerem telefonu: +48 517 448 045. Więcej informacji na stronie internetowej: www.cdwbp.opole.pl.

Ważne! Spotkanie odbędzie się na drugim piętrze; z uwagi na awarię winda jest czasowo niedostępna. Za utrudnienia przepraszamy.

 

 

Skip to content